Kaspersky: V prvním pololetí vzrostl počet phisingových útoků na zařízení Apple

Kaspersky v první polovině letošního roku zaznamenal více phishingových útoků na zařízení značky Apple než za celý rok 2018. Významná část útoků cílila na finanční data uživatelů.

Kaspersky: V prvním pololetí vzrostl počet phisingových útoků na zařízení AppleSpolečnost Kaspersky ve své analýze uvádí, že počet phishingových útoků zacílených na uživatele Mac počítačů, mobilních zařízení s iOS a přidružené internetové služby vzrostl během prvního pololetí 2019 na 1,6 milionu.

To je dle analytiků zhruba o devět procentních bodů více než celkový počet útoků za loňský rok, kdy bezpečnostní řešení Kaspersky zablokovala okolo 1,49 milionu pokusů o vstup na phishingové stránky napodobující Apple.

Analýza odhalila, že téměř dvě pětiny útoků byly zaměřeny na krádeže finančních dat. To je dle Kaspersky o deset procentních bodů více než v prvním pololetí.

Uživateli, „vyřeš naléhavou situaci“

Společnost uvádí, že nejběžnější podvody se snaží napodobit rozhraní iCloudových služeb a jejich prostřednictvím ukrást přihlašovací údaje k účtům Apple ID. Odkazy na tyto služby hackeři nejčastěji rozesílají pomocí spamových e-mailů, které se tváří jako zprávy od technické podpory.

Dalším typickým scénářem útoků dle Kaspersky je využívání stránek s poplašnými zprávami, které se snaží uživatele vyděsit informací o nakažení jeho zařízení zákeřným virem. K „vyřešení naléhavé situace“ většinou vede pár kliknutí a odeslání několika dolarů.

I když nejde o žádné nové podvodné techniky, domníváme se, že pro uživatele Applů představují daleko větší hrozbu než pro uživatele jiných platforem,“ říká Taťána Sidorina, bezpečnostní odbornice ze společnosti Kaspersky.

Je to dáno hlavně ekosystémem a aurou, která se vytvořila okolo zařízení značky Apple. Ta jsou totiž všeobecně považována za daleko bezpečnější. Proto mohou být jejich uživatelé méně obezřetní a spíše naletí podvodným stránkám,“ dodává.

Zdroj: Kaspersky
Úvodní foto: (c) Robert Kneschke - Fotolia

Komentáře