Kaspersky: V České republice se ztrojnásobil počet obětí digitálního pronásledování

V období od ledna do srpna 2019 se se stalkerwarem setkalo celkem 154 českých uživatelů, za celý rok 2018 jich přitom bylo jen 56. Bojovat proti stalkerwaru plánuje nově vzniklá globální iniciativa Koalice proti stalkerwaru

Kaspersky: V České republice se ztrojnásobil počet obětí digitálního pronásledováníSpolečnost Kaspersky uvádí, že v posledních dvou letech v České republice vzrostl počet sledování prostřednictvím stalkerwaru o 275 %. Za prvních osm měsíců roku 2019 se s ním setkalo celkem 154 českých uživatelů.

V roce 2018 jich podle dat Kaspersky bylo 56. V celosvětovém měřítku jsou na tom nejhůře Rusové, kde se s tímto typem kyberhrozby setkalo až 25,6 % uživatelů. Následují je Indové (10,6 %), Brazilci (10,4 %) a Američané (7,1 %).

Z evropských států jsou na tom podle analytiků nejhůře Němci, Italové a Britové. V této souvislosti byla vznikla nová globální pracovní skupina, jež si klade za cíl prostřednictvím expertizy a kyberbezpečnostních nástrojů pomáhat obětem stalkerwaru.

Společně proti stalkerwaru

Celosvětovou iniciativu s názvem Koalice proti stalkerwaru spustila desítka organizací, mezi něž vedle Kasperského patří například Avira, Evropská síť pro práci s pachateli domácího násilí, NortonLifeLock či Operation Safe Escape.

Nově vzniklá koalice také spustila internetovou stránku (www.stopstalkerware.org), kde mohou oběti domácího násilí hledat pomoc.

Sloužit má také ke sdílení zkušeností a informací mezi participujícími stranami, k sestavení osvědčených postupů pro vývoj etického softwaru nebo ke vzdělávání široké veřejnosti v oblasti rizik spojených se stalkerwarem.

Zdroj: Kaspersky

Úvodní foto: denis_vermenko @fotolia.com

Komentáře