Kaspersky: Rok 2020 přinese více sofistikovaných útoků a zneužití velkých dat

Podle analytiků dojde i k diverzifikaci hrozeb v důsledku externích faktorů, jako jsou vývoj a rozšíření strojového učení, technologie deepfake nebo napětí okolo obchodních cest mezi Asií a Evropou.

Kaspersky: Rok 2020 přinese více sofistikovaných útoků a zneužití velkých datAnalytici společnosti Kaspersky zveřejnili své vize týkající se pokročilých trvalých hrozeb (APT) v příštím roce. Současné trendy podle nich naznačují, že se bude prohlubovat sofistikovanost hrozeb a zároveň jejich úzká profilace.

Kyberzločinci se podle Kaspesky budou snažit krást i ty nejcitlivější osobní informace, kterými jsou například biometrická data. Využívat k tomu budou videa a zvukové záznamy k vytvoření deepfake obsahů.

Deepfake a co dál?

Mezi další očekávané cílené hrozby pro rok 2020 podle odborníků společnosti bude patřit masově šířený malware, skripty, veřejně dostupné bezpečnostní nástroje nebo administrátorský software šířený pod falešnou vlajkou.

Kaspersky dále odhaduje, že z ransomwaru se stane zacílená hrozba. Místo toho, aby ransomware soubory znepřístupnil, bude jejich vlastníky vydírat. Vybere si citlivá data, která ukradl, a po uživateli bude chtít výkupné, jinak data uveřejní.

Opatrnější budou muset být i banky, které v souvislosti s novými evropskými regulacemi budou muset zpřístupnit svoji infrastrukturu a data třetím stranám, které by chtěly jejich zákazníkům poskytovat služby. To by mohlo potenciálně přilákat hackery.

V hledáčku budou podle analytiků i obchodní cesty mezi Evropou a Asií. Vzhledem k narůstajícímu politickému napětí v této oblasti bude přibývat špionáží, která se dle Kaspersky pravděpodobně rozšíří i do technologické sféry.

Útoky budou ve větší míře hrozit i prostřednictvím dodavatelského řetězce. Společnost v této souvislosti odhaduje, že útočníci ke zintenzivnění těchto útoků budou využívat zmanipulované softwarové kontejnery, balíčky nebo knihovny.

Kaspersky v neposlední řadě upozorňuje na růst zneužití osobních údajů za asistence umělé inteligence. Tato hrozba se dostala do širšího povědomí v souvislosti s řízením předvolebních kampaní na sociálních sítích.

Zdroj: Kaspersky
Úvodní foto: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com

Komentáře