Kaspersky: Polovina průmyslových firem věří, že IoT zlepší jejich kyberbezpečnost

Kybernetická rizika spojená s IoT jsou pro 20 % firem kritickým problémem, který musí řešit. Účinná řešení proti hrozbám namířeným na internet věcí zatím ale podle expertů nejsou široce rozšířena.

Kaspersky: Polovina průmyslových firem věří, že IoT zlepší jejich kyberbezpečnostSpolečnost Kaspersky uvádí, že 55 % organizací si od probíhající digitalizace průmyslové infrastruktury slibuje, že internet věcí (IoT) jako jeden z klíčových aspektů tohoto procesu změní stav ochrany průmyslových řídicích systémů (ICS).

Experti říkají, že rostoucí počet digitalizačních projektů, jako je průmyslový internet věcí, zároveň zvyšuje povědomí o souvisejících rizicích. U každé páté společnosti (20 %) se útoky na IIoT již staly jedním z hlavních problémů v oblasti kybernetické bezpečnosti.

V souvislosti s útoky na IIoT se tak dle průzkumu setkaly s úniky dat (15 %) nebo útoky na dodavatelský řetězec (15 %). Řešení takovýchto incidentů stále častěji vyžaduje zapojení nejen IT týmu, ale i bezpečnostních odborníků.

Téměř polovina dotázaných podniků uvedla, že u nich v tomto roce pracuje specialista na IT zabezpečení, který se věnuje iniciativám na ochranu digitalizovaných OT systémů (44 %).

Ochrana by měla být nedílnou součástí systémů

Report ale také ukázal, že zdaleka ne všechny firmy jsou připraveny čelit hrozbám proti IoT. Pouze 19 % společností už implementovalo aktivní monitorování sítě a provozu a 14 % zavedlo detekci anomálií v síti.

Míra implementace propojených zařízení a inteligentních systémů v rámci průmyslových podniků bude i nadále stoupat. Spolu s ní by se ale mělo navyšovat i zabezpečení těchto systémů,“ komentuje Grigory Sizov, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky.

Ochrana by proto měla být nedílnou součástí IIoT systémů, být jejich jádrem, které zamezí jakékoliv možnosti útoku. Spolu s ochranou provozu by tak tyto technologie zaručovaly celkové zabezpečení systému,“ dodává.

Zdroj: Kaspersky
Úvodní foto: © Dreaming Andy - Fotolia.com

Komentáře