Kaspersky: Počet útoků na distanční výukové platformy stoupá, nejohroženější je Zoom

Od července do prosince 2020 se podle dat společnosti Kaspersky potýkalo s různými druhy útoků na výukové platformy 270 171 uživatelů, což představuje nárůst o 60 % ve srovnání s prvním pololetím loňského roku.

Kaspersky: Počet útoků na distanční výukové platformy stoupá, nejohroženější je ZoomSpolečnost Kaspersky uvádí, že distanční výuka na školách se stává stále častějším terčem kybernetických útoků. Videokonferenční online platformy, které školy využívají pro vyučování na dálku, přitahují pozornost útočníků kvůli protahujícím se opatřením proti šíření koronaviru.

Zavedení distanční výuky jako opatření proti šíření koronaviru pro mnohé znamenalo den ze dne přejít na alternativní způsob vzdáleného vyučování, na který však hodně studentů i pedagogů nebylo připraveno – zejména pak z hlediska jejich kybernetické zranitelnosti.

Již v prvním pololetí 2020 Kaspersky zaznamenalo významný meziroční nárůst online hrozeb prostřednictvím populárních výukových platforem. Zkušenost s nějakým druhem útoku na videokonferenční aplikaci nebo vzdělávací platformu tehdy mělo 168 550 uživatelů.

To představovalo nárůst o 20 455 % oproti prvnímu pololetí roku 2019. Bohužel, toto číslo rostlo i druhém loňském pololetí. Od července do prosince 2020 detekovala společnost Kaspersky 270 171 takových útoků, což je o 60 % více než v prvním pololetí 2020.

Drtivá většina obětí si stáhne adware nebo riskware

Zdaleka nejvíce zneužívanou platformou se podle Kasperského stal Zoom. To není tak překvapující informace vzhledem k tomu, že Zoom byl z celosvětového hlediska nejoblíbenější platformou pro virtuální porady a schůzky s více než 300 miliony účastníků denně.

Druhým nejoblíbenějším byl Moodle, následovaný službou Google Meet. Počet uživatelů, kteří získali osobní zkušenost se zneužitím některé z výukových videokonferenčních platforem, se zvýšil u všech služeb kromě jediné – Google Classroom.

Drtivá většina detekovaných hrozeb (98 %) ale podle analytiků nebyly viry, nýbrž spíše obtěžující riskware a adware. Zatímco adware doslova bombarduje uživatele nevyžádanou reklamou, riskware může mít několik různých podob.

Ty sahají od automaticky zobrazovaných lišt prohlížeče po stahování nástrojů pro vzdálenou správu, které pak mohou provádět v počítači různé akce bez vědomí a souhlasu uživatele. Trojany dle expertů tvořily pouze jedno procento zachycených hrozeb.

Dokud trvá distanční výuka, budou i útoky

Kaspersky informuje, že uživatelé se obvykle setkali s hrozbami, které se maskovaly jako populární aplikace pro videokonfernece a výukové online platformy nabízené v neoficiálních online obchodech, jež ale na první pohled připomínají oficiální tržiště.

Dalším způsobem šíření byly podle výrzkumu e-maily se speciálními nabídkami anebo falešnými oznámeními od provozovatelů videoplatformem využívaných pro distanční výuku.

Bohužel, dokud nebudou všichni studenti zpátky na prezenční výuce, budou školy a další vzdělávací instituce nadále vítaným cílem kybernetických zločinců, protože tento sektor tradičně příliš neřeší svoje kybernetické zabezpečení,“ říká Anton Ivanov, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky.

Pandemie ale jasně ukázala, že se to musí změnit – zejména proto, že se k vyučování stále častěji využívají moderní technologie, a je jedno, zda jde o výuku na dálku či nikoli,“ dodává.

Zdroj: Kaspersky
Úvodní foto: @Alexander.Shelegov / stock.adobe.com

Komentáře