Kaspersky: Počet útoků DDoS ve druhém čtvrtletí 2019 vzrostl bezmála o pětinu

Největší nárůst zaznamenaly útoky na aplikační vrstvu, které tvořily 46 % všech zachycených útoků. Navzdory meziročnímu nárůstu však v mezikvartálním srovnání útoků DDoS ubylo. Důvodem jsou dle Kaspersky letní prázdniny.

Kaspersky: Počet útoků DDoS ve druhém čtvrtletí 2019 vzrostl bezmála o pětinuSpolečnost Kaspersky ve své aktuální zprávě DDoS Q2 2019uvádí, že ve druhém kvartálu tohoto roku vzrostl celkový počet útoků DDoS o 18 % oproti stejnému období v roce 2018. Největší nárůst zaznamenaly útoky na aplikační vrstvu.

Počet takových útoků podle kyberbezpečnostní společnosti meziročně vzrostl o 32 % a ve výsledku tvořily téměř polovinu (46 %) všech útoků, které zastavila řešení Kaspersky DDoS Protection.

I hackeři si berou volno

Z reportu dále vyplynulo, že v porovnání s prvním čtvrtletím 2019 útoků celkově ubylo. Dle Kaspersky došlo k očekávanému propadu o 44 %, protože útoky DDoS obvykle s pozdním jarem a nástupem léta ztrácejí na intenzitě.

Oproti stejnému období loňského roku ale došlo k 18% nárůstu útoků DDoS. Pokud bychom srovnali celkový počet útoků z dubna až června s druhým čtvrtletím roku 2017, nárůst by byl ještě markantnější – 25 %.

Mezikvartální pokles v celkovém počtu útoků měl ale pouze minimální efekt na množství útoků na aplikační vrstvu, které klesly jen o 4 %. Tento typ útoků cílí na specifické funkce programovacích rozhraní aplikací, čímž napadnou nejen síť, ale i servery.

Hackeři, kteří dělají DDoS útoky jen pro zábavu, si v létě dávají pauzu a až do září o nich není moc slyšet. Bohužel ale jejich profesionálnější kolegové, kteří stojí za komplexními DDoS útoky, tuto pauzu nectí. Vyplývá to alespoň z našich statistik,“ říká Alexey Kiselev, manažer v týmu DDoS Protection společnosti Kaspersky.

Nejdelší útok DDoS trval 21 dní

Analýza Kaspersky ukázala, že nejdelší útok DDoS druhého kvartálu tohoto roku trval 509 hodin – téměř 21 dní. Jedná se o nejdelší útok, který společnost Kaspersky zaznamenala od roku 2015, kdy začala monitorovat aktivitu botnetů.

Zajímavostí podle společnosti je, že ve druhém čtvrtletí útočili hackeři útoky DDoS nejčastěji v pondělí (17,55 %). Naopak nejklidnějšími dny byly neděle (10,45 %). Nepřekvapí však, že nejvíce útoků DDoS (63,8 %) cílilo na čínské servery.

Zdroj: Kaspersky
Úvodní foto: James Thew @Fotolia.com

Komentáře