Kaspersky: Počet DDoS útoků se po divokém období vrací k normálu

Přestože počet detekovaných DDoS útoků v mezičtvrtletním srovnání klesl o 73 %, experti ve třetím kvartálu zaznamenali letošní dosud nejvyšší počet DDoS útoků za jediný den – celkem 323.

Kaspersky: Počet DDoS útoků se po divokém období vrací k normáluSpolečnost Kaspersky uvádí, že ve třetím čtvrtletí tohoto roku se významně snížil celkový počet DDoS útoků. Navzdory celkovému uklidnění na poli DDoS nicméně podle analytiků došlo v uplynulém čtvrtletí k meziročnímu nárůstu.

Ve třetím čtvrtletí 2020 detekovaly technologie Kaspersky DDoS Protection o 73 % méně útoků než v předchozím kvartále. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 však tento údaj představuje jeden a půl násobný nárůst.

Pokles ve třetím kvartále tak lze vysvětlit enormním nárůstem útoků v první polovině roku. Protiepidemická opatření totiž upoutala velkou část populace k online službám, čímž se uživatelé dostali do hledáčku hackerů.

Odborníci Kasperského zjistili, že obzvlášť těžce byly zasaženy sektory vzdělávání a administrativy. Výsledky za třetí kvartál ale ukazují, že se aktivita DDoS vrací k normálu.

Nižší průměr, ale padl denní rekord

Pokles množství DDoS útoků potvrdila i analýza příkazů přijatých boty z C&C serverů. Od července do září tak bylo v průměru každý den uskutečněno 106 útoků, zatímco v předchozích třech měsících jich bylo o 10 více.

Na druhou stranu analytici zaznamenali i nejvyšší počet útoků tohoto typu za jediný den; dne 2. 7. 2020 jich zachytili 323. Dosavadní letošní rekordman z dubna se zastavil na čísle 298.

Celá řada firem nebyla připravena na práci na dálku a neměla k tomu uzpůsobenou síť ani potřebné nástroje. Firmy dříve o ochraně před DDoS ani nepřemýšlely,“ komentuje Alexej Kiselev, odborník z týmu Kaspersky DDoS Protection.

Nyní se zdá situace o něco lepší, protože firmy posilňují svoji kybernetickou bezpečnost. I proto jsme ve třetím kvartále viděli nižší čísla DDoS útoků,“ dodává.

Zdroj: Kaspersky
Úvodní foto: James Thew @Fotolia.com

Komentáře