Kaspersky: Hackeři v prvním pololetí zaútočili na 4 z 10 chytrých budov v ČR

Počítače řídící automatické systémy chytrých budov nejsou podle nové studie Kaspersky imunní vůči hrozbám. Integrátoři a provozovatelé by proto podle výrobce neměli podceňovat jejich zabezpečení.

Kaspersky: Hackeři v prvním pololetí zaútočili na 4 z 10 chytrých budov v ČRSpolečnost Kaspersky ve svém novém reportu uvádí, že během prvního pololetí 2019 bylo v České republice napadeno více než 40 % počítačů řídících automatické systémy chytrých budov. Útoky nebyly vždy zacílené na tyto systémy, což na druhou stranu ukazuje, že nejsou v bezpečí ani před generickými útoky. 

Systémy automatizace chytrých budov se obvykle skládají ze senzorů a ovladačů, které se používají k monitoringu a automatizaci výtahů, větrání, ovládání klimatizace, dodávek elektřiny a vody, detektorů kouře, bezpečnostních kamer, senzorů pohybu a mnohých dalších zařízení.

Ovládání těchto systémů je většinou řešeno prostřednictvím pracovních stanic, které jsou zpravidla připojené k internetu. Úspěšný kybernetický útok na tyto stanice může vést k selhání jednoho nebo více systémů chytrých budov.

Pestrá paleta zdrojů napadení

Největší část útoků (26 %) pocházela z online prostředí. Přenosná média, jako jsou USB flash disky, byla odpovědná za 10 % incidentů, dalších 10 % hrozeb pocházelo z nakažených odkazů a příloh e-mailů a 1,5 % řídicích počítačů bylo napadeno zdroji pocházejícími ze sítě dané organizace.

Pokud se podíváme na země s nejvyšším podílem napadených počítačů chytrých budov, byla na prvním místě Itálie s 48,5 %. Těsně ji následovalo Španělsko s 47,6 % napadených stanic, Velká Británie (44,4 %), Česká republika (42,1 %) a Rumunsko (41,7 %).

I když se tato čísla mohou v porovnání s ostatními hrozbami zdát nízká, neměly bychom podceňovat jejich dopad. Můžeme si totiž velmi jednoduše představit, že zločinci ukradnou citlivé údaje, které následně prodají na černém trhu,“ říká Kirill Kruglov, bezpečnostní odborník Kaspersky.

Snadno také může dojít k zablokování důležitých procesů chytrých budov, které útočníci zašifrují pomocí ransomwaru. Podobných příkladů může být celá řada. Proto se snažíme nabádat vývojáře IT sítí inteligentních budov, aby nezapomínali na jejich ochranu.“

Zdroj: Kaspersky
Úvodní foto: j-mel @ fotolia.com

Komentáře