Kaspersky: Chytrá domácnost zažívá boom, útoky na IoT také

S prudce rostoucím počtem zařízení pro chytrou domácnost rostou i pokusy o útoky na ně. Devět z deseti uživatelů se navíc obává o bezpečnost svých zařízení.

Kaspersky: Chytrá domácnost zažívá boom, útoky na IoT takéSpolečnost Kaspersky informuje, že trh internetu věcí (IoT) zaznamenal v roce 2020 výrazný nárůst o 23,1 %. Průzkum firmy odhalil, že počet útoků zaměřených na hacknutí domácích zařízení se oproti předchozímu roku zdvojnásobil (z 16,17 % na 32,72 %).

Aby bezpečnostní experti společnosti Kaspersky mohli sledovat a předcházet útokům na chytrá zařízená, vytvořili honeypoty, speciální software, který napodobuje zranitelné zařízení. V podstatě tak fungují jako pasti na útočníky, kteří cílí právě na tato zařízení.

Podle analýzy dat získaných z honeypotů společnosti Kaspersky se potvrzuje trend neustálého nárůstu počtu útoků na zařízení IoT. Za první pololetí letošního roku dosáhl celkový počet pokusů o infekci čísla 1 515 714 259, zatímco v druhém pololetí loňského roku to bylo „jen“ 639 155 942.

Ve většině případů útočníci při pokusu o připojení použili protokol telnet (slouží k vzdálenému přístupu a správě zařízení); zbytek používal SSH a web. Zločinci však neustále aktualizují svoje nástroje a infikovaná zařízení poté zneužívají ke krádeži osobních dat a těžbě kryptoměn, tedy nejen k DDoS útokům.

Jiná zpráva Kaspersky zase došla k závěru, že se většina uživatelů (89 %) obává o bezpečnost svých zařízení. Výše uvedené poznatky podle kyberbezpečnostní společnosti zdůrazňují potřebu zajistit komplexní ochranu takového ekosystému před širokou škálou hrozeb.

Zdroj: Kaspersky

Úvodní foto: Jakub Jirsák / stock.adobe.com

Komentáře