Kaspersky: Čechům záleží na bezpečnosti dat, přesto je nechrání a nemají o nich přehled

Průzkum Kaspersky Lab odhalil, že dva ze tří českých uživatelů netuší, kolik informací je o nich dostupných online a kdo k nim má přístup. Dva z pěti rodičů pak nemají přehled o tom, co se na internetu objevuje o jejich dětech.

Kaspersky: Čechům záleží na bezpečnosti dat, přesto je nechrání a nemají o nich přehledSpolečnost Kaspersky Lab uskutečnila průzkum, kterého se zúčastnilo přes 7 000 evropských uživatelů včetně 501 Čechů. Jedním ze zásadních zjištění je, že 60 % Čechů neví, kde všude se na internetu objevují jejich data a kdo k nim má přístup.

Jako ještě více alarmujíci fakt však Kaspersky Lab uvádí to, že téměř třetina – konkrétně 29 % – českých rodičů nemá přehled o tom, kolik osobních informací o sobě na internetu sdílejí jejich ratolesti. Neméně alarmující je pak následující kontext.

Data jsou důležitá, přesto zůstávají nechráněna

Průzkum totiž ukázal, že bezpečnost osobních dat je pro respondenty důležitá, jelikož například 92 % se jich zajímá a to, zdali nejsou jejich data používána v rozporu se zákonem. Dalších 62 % se obává, aby jejich osobní finanční údaje nezískali hackeři.

Dle Kaspersky Lab důvěřuje velkým korporacím v otázce zpracování dat pouze 36 % českých respondentů a jen 27 % uživatelů z ČR se domnívá, že jsou jejich osobní údaje na sociálních sítích v bezpečí.

Kaspersky zároveň upozorňuje, že Češi svá data nechrání. Celkem 16 % respondentů z ČR nezabezpečuje své Wi-Fi sítě heslem, 28 % nikdy neaktualizovalo nastavení routerů a 11 % na svých zařízeních nepoužívá žádná bezpečnostní řešení.

Zdroj: Kaspersky Lab

Úvodní foto: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com

Komentáře