Kaspersky: 75 % Čechů chtělo z internetu odstranit své osobní informace

Čeští uživatelé nemají obavy pouze o své vlastní údaje, ale i o údaje svých nejbližších. Každý desátý (10 %) dotázaný totiž tvrdil, že jejo osobní údaje nebo informace o jejich rodině byly veřejně dostupné bez jejich souhlasu.

Kaspersky: 75 % Čechů chtělo z internetu odstranit své osobní informaceReport společnosti Kaspersky s názvem Ochrana digitálního soukromí odhalil, že čeští uživatelé chtějí mít větší kontrolu nad svým soukromím na internetu a lépe své údaje chránit. Stále více zákazníků si totiž uvědomuje, kde všude jsou jejich osobní data dostupná online.

Tři čtvrtiny (75 %) Čechů se podle Kasperského dokonce už někdy pokusily své osobní informace z internetových stránek nebo sociálních sítí odstranit. Téměř polovina (46 %) z nich ale podle průzkumu nevěděla jak na to.

Průzkum naznačuje, že čeští uživatelé nemají obavy pouze o své vlastní údaje, ale i o údaje svých nejbližších. Každý desátý (10 %) totiž tvrdí, že jejich osobní údaje nebo informace o jejich rodině byly bez jejich souhlasu veřejně dostupné.

Jak si ohlídat digitální stopu

Kaspersky uvádí, že poměrně velká část Čechů přikračuje při používání internetu k dalším opatřením, která chrání jejich údaje před kyberzločinci (41 %), navštívenými stránkami (27 %) a ostatními osobami, které používají stejné zařízení (25 %).

Někteří spotřebitelé navíc dle průzkumu zůstávají opatrní při ukládání osobních údajů do svých zařízení. Více než polovina (56 %) českých uživatelů se zároveň obává, že jejich osobní údaje shromažďují aplikace, které používají na svých mobilních zařízeních.

Existuje několik způsobů, jak si pohlídat svoji digitální stopu,“ říká Marina Titova, odbornice ze společnosti Kaspersky. „Jedním z nich je pamatovat si, s kým jste svá osobní data sdíleli, a vědět, jak s nimi daný subjekt může nakládat.“

Vše, co na internetu zveřejníte, může být přístupné velkému počtu lidí po dlouhou dobu. Uživatelé by proto měli znát základní pravidla toho, jak a kde svá osobní data sdílet a jak je případně spravovat,“ upozorňuje.

Uživatelé by si proto podle společnosti Kaspersky měli vytvořit seznam všech svých online účtů, díky čemuž získají mít dobrý přehled o tom, jaké služby a stránky mohou uchovávat jejich osobní informace.

Zdroj: Kaspersky
Úvodní foto: © AA+W - Fotolia.com

Komentáře