Kaspersky: 41 % spotřebitelů a firem používá operační systémy na konci své životnosti

Dvě pětiny velmi malých a téměř polovina malých a středních firem se podle studie Kaspersky stále spoléhá na zastaralé operační systémy. Malá procenta spotřebitelů a firem dokonce ještě stále používají Windows XP či Windows Vista.

Kaspersky: 41 % spotřebitelů a firem používá operační systémy na konci své životnostiStudie společnosti Kaspersky naznačuje, že zhruba dvě pětiny spotřebitelů a firem stále spoléhají na operační systémy (OS), které už nejsou podporovány, nebo ty, které brzy podporovány být přestanou.

Na zastaralé OS podle Kaspersky stále spoléhá 40 % velmi malých a 48 % malých a středních firem. Tento stav podle analytiků představuje bezpečnostní riziko, jelikož k OS a konci životního cyklu již nejsou vydávány další aktualizace.

Někdo ještě jede na XP...

Z hlediska jednotlivých verzí vysloužilých OP společnost uvádí, že 2 % spotřebitelů a 1 % pracovních stanic používaných velmi malými firmami spoléhá na Windows XP, tedy operační systém, jenž není podporován již více než 10 let.

Méně něž půl procenta spotřebitelů (0,3 %) a velmi malých firem (0,2 %) stále dává přednost Windows Vista, pro které běžná podpora skončila před 7 lety. Zhruba 1 % spotřebitelů a stejný podíl malých podniků používá Windows 8, jejichž podpora skončila v lednu 2016.

... další na sedmičkách

Windows 7 zůstávají podle studie společnosti Kaspersky i nadále oblíbenou volbou pro spotřebitele i firmy, a to navzdory skutečnosti, že rozšířená podpora pro ně skončí v lednu 2020.

Více než třetina (38 %) spotřebitelů a velmi malých firem a 47 % malých a středních podniků nadále funguje na tomto OS. V segmentu malých a středních firem je podíl Windows 7 a novějších Windows 10 (na nich pracuje 47 % stanic) srovnatelný.

Rozšířené užívání Windows 7 je vzhledem ke skutečnosti, že do konce podpory zbývá méně než šest měsíců, znepokojivé,“ uvádí Alexey Pankratov, enterprise solutions manager ze společnosti Kaspersky.

Důvody pro toto zaostávání se dle Pankratova různí – od závislosti na nainstalovaném softwaru, který může být nepoužitelný s novějšími OS, přes ekonomické důvody, až po prostý návyk. Dle expertů však každý zastaralý OS představuje kybernetické riziko.

Zdroj: Kaspersky
Úvodní foto: © improvize - Fotolia.com

Komentáře