Již 4 z 5 televizí v českých domácnostech mají plochou obrazovku (Nielsen Admosphere)

Celkem 82 % českých domácností sleduje pořady na televizi s plochou obrazovkou, zatímco podíl klasických CRT televizorů se dále propadá. Téměř polovina domácností již přijímá vysílání v HD kvalitě.

Již 4 z 5 televizí v českých domácnostech mají plochou obrazovku (Nielsen Admosphere)Počet domácností s plochými televizemi v posledních letech stabilně roste a čím dál rozšířenější jsou také stanice v HD kvalitě, které v současnosti přijímá téměř polovina českých domácností. Ukázal to Kontinuální výzkum za rok 2015, který zajišťuje společnost Nielsen Admosphere pro Asociaci televizních organizací (ATO).

Podle studie již není překvapením, že ploché televize v domácnostech nahrazují klasické CRT obrazovky, které už dnes najdeme pouze v necelé čtvrtině domácností (v roce 2012 to ještě byla více než polovina), zatímco plochý televizor aktuálně vlastní 82 % televizních domácností.

Necelá polovina domácností se rovněž hlásí k příjmu stanic ve vysokém rozlišení, tzv. high definition (HD), což představuje trojnásobek oproti roku 2012. Stanice v HD rozlišení je v současnosti možné naladit přes satelitní, kabelové či IPTV nebo též pozemní DVB-T vysílání.

Všechny tyto možnosti příjmu jsou v současné době v českých domácnostech srovnatelně zastoupeny. Nejvíce jsou přijímány skrze pozemní DVB-T vysílání, a to v 17 % případů, na druhém místě pak prostřednictvím satelitu (16 %) a na třetím místě přes kabelové vysílání nebo IPTV (13 %). Platí, že HD stanice častěji přijímají domácnosti z vyšších socioekonomických skupin.

Graf 1 – Vlastnosti televizorů v domácnostech

Nielsen - typy TV v českých domácnostech

Zdroj: Nielsen Admosphere

Graf 2 – Možnost příjmu HD stanic

Nielsen  příjem HD vysílání

Zdroj: Nielsen Admosphere

Úvodní foto: © HaywireMedia - Fotolia.com

Komentáře