ISG: Cloud poráží tradiční outsourcing IT a procesů, tvoří již 40 % kombinovaného trhu

Klasický outsourcing je na ústupu. V posledním kvartálu roku 2015 se tento segment propadl o 25 %, zatímco příjmy poskytovatelů těchto služeb založených na cloudovém modelu vyrostly o 38 %.

ISG: Cloud poráží tradiční outsourcing IT a procesů, tvoří již 40 % kombinovaného trhuDigitalizace má negativní vliv na tradiční outsourcing IT a podnikových procesů. Podle zprávy společnosti Information Services Group (ISG) vykázal tento segment v posledním kvartálu roku 2016 pokles příjmů o 25 % na 5,2 miliardy dolarů.

Tyto výsledky podle nás odrážejí nerovnoměrnou globální poptávku. Sektor tradičního outsourcingu prochází strukturální proměnou, stále větší počet služeb se přesouvá do cloudu a řada poskytovatelů se snaží upravit své modely, aby odpovídaly novým tržním podmínkám,“ uvedl prezident ISG John Keppel.

Nástupu cloudového modelu odpovídají i další čísla. Příjmy z cloudového outsourcingu vykázaly ve stejném kvartálu meziroční nárůst o 38 % na 4,4 miliardy dolarů. Kombinovaný trh tak ve čtvrtém kvartálu dosáhl hodnoty 9,6 miliardy dolarů a 5% meziročního poklesu.

Podíl cloudových poskytovalů se blíží ke 40 %

Za celý rok 2016 však kombinovaný trh naopak vykázal meziroční nárůst o 9 % na 37,4 miliardy dolarů. Propad tradičního sektoru ve čtvrtém kvartálu byl výrazně nadprůměrný, za celý rok příjmy tradičních poskytovatel poklesly pouze o 4 % na 22,9 miliardy dolarů.

Růst v cloudovém segmentu za celý rok 2016 byl stejný jako v posledním kvartálu – o 38 %. Celkové příjmy cloudových poskytovatelů dosáhly částky 14,5 miliardy dolarů. Modely „jako služba“ díky tomu dosáhly bezmála 40% podílu na celkovém trhu.

Podle ISG není pochyb, že tento podíl bude v příštích kvartálech pokračovat v růstu. Za celý rok 2017 analytici očekávají dvouciferný růst kombinovaného globálního trhu při současném poklesu příjmů tradičních poskytovatelů.

V souvislosti s proměnou trhu ISG poukazuje i na určitou „rozdrobenost“, zejména v oblasti outsourcingu IT. Dřívější „megadohody“ jsou podle Keppela minulostí a trendem se stává uzavírání většího počtu dohod, ovšem o výrazně menším objemu.

Zdroj: ISG
Úvodní foto: © maxkabakov - Fotolia.com

Komentáře