Intel: Středoevropské firmy jsou opatrné ohledně BYOD

Používání vlastních zařízení zaměstnanců v práci umožňuje nebo chce umožnit jen výrazná menšina středoevropských společností.

Intel: Středoevropské firmy jsou opatrné ohledně BYODTrend BYOD (Bring your own device – přineste si vlastní zařízení) se ve světě pomalu stává běžným. Podle průzkumu společnosti Intel si v Německu, Austrálii, Spojených státech a Jižní Koreji mohli zaměstnanci až poloviny dotázaných firem nosit do práce vlastní tablet nebo počítač.

Obdobný průzkum v regionu V4, tedy v České republice, Polsku, Maďarsku a na Slovensku, však přinesl podstatně jiná čísla.

Využívat svůj vlastní počítač či tablet pro pracovní účely mohli v roce 2013 používat zaměstnanci jen 12 % dotazovaných firem v regionu. Nejvíce to bylo v Maďarsku (18 %), následovaném Českou republikou (14 %) před Slovenskem (9,8 %) a Polskem (7,5 %)

Z průzkumu potenciálu zavedení principu BYOD ve firmách, kde využíván není, vyplývá, že nejochotnější k jeho přijetí jsou v Polsku (19 %) a v České republice (10 %). Naopak na Slovensku více než 82 % dotazovaných manažerů informačních technologií uvedlo, že BYOD nepodporují a ani se k tomu v blízké době nechystají.

Středoevropské firmy důkladně zvažují všechna pro a proti, které by jim přineslo využívání svého vlastního počítače i na pracovišti. V současné době jsou firmy velmi zdrženlivé, protože celá řada soukromých zařízení zaměstnanců stále nesplňuje požadavky na firemní bezpečnost a správu IT,“ uvedl k výsledkům průzkumu Evžen Pavlovský, obchodní manažer společnosti Intel pro střední a východní Evropu.

Obavy o bezpečnost a efektivitu

Hlavní překážkou zavedení BYOD do firem jsou obavy z bezpečnosti, konkrétně z narušení podnikových sítí nebo úniku důvěrných dat. Bezpečnostní standardy firem mohou být těžce slučitelné například se zapojením různých operačních systémů do podnikové sítě.

Další problém představuje správa zařízení a jejich servis. Firmy musí vzít v potaz situace, kdy se zaměstnanci zařízení například rozbije a po dobu opravy nebude k dispozici. Takový zaměstnanec nebude mít na čem pracovat, což vznáší otázku efektivity. Podniky proto budou muset přijímat zvláštní pravidla, což však, jak upozorňuje Evžen Pavlovský, není jejich silnou stránkou.

I mezi firmami, jež využívání soukromých počítačů k pracovním účelům svým zaměstnancům umožnily, poměrně často nacházíme takové, které specifikování přesných pravidel podcenily a zavádějí je zpětně,“ uvedl.

Mezi výhody principu naopak patří snížené náklady na IT vybavení, vyšší efektivita zaměstnanců, kteří pracují ve známém a sobě uzpůsobeném prostředí vlastního počítače, a zároveň i jejich větší spokojenost.

Průzkumu se zúčastnili pracovníci s rozhodovacími pravomocemi v oblasti IT (CIO) z celkem 726 středoevropských firem, z toho 144 z České republiky a 114 ze Slovenska. V ČR a SR výzkum prováděla agentura Mediaresearch.

Obr. 1 - Podpora BYOD ve střední Evropě

Zdroj: Intel, Mediaresearch
Úvodní foto: © Ben Chams - Fotolia.com

Komentáře