Intel: České firmy jsou ve střední Evropě nejdál ve využívání cloudových služeb

Průzkum mezi firmami v ČR, Maďarsku Polsku a Rumunsku ukázal, že využívání cloudových služeb je nejrozšířenější v právě u nás. Nejčastěji jde o privátní cloudy, ovšem v budoucnu se firmy mají přiklonit k hybridním nebo veřejným řešením.

Intel: České firmy jsou ve střední Evropě nejdál ve využívání cloudových služebCelkem 44 % českých firem o velikosti nad 150 zaměstnanců využívá cloudové služby. V porovnání s průměrem dalších středoevropských zemí, který je 35 %, jsou v tomto hledisku nejprogresivnější. Takové jsou závěry průzkumu společnosti Intel mezi 250 firmami v České republice, Maďarsku, Polsku a v Rumunsku.

Tuzemská nabídka služeb veřejného cloudu evidentně dospěla a na českém trhu si lze vybrat z několika poskytovatelů sdílených služeb nabízejících kvalitní cloudová řešení. České firmy jsou podle Intelu rovněž nejprogresivnější v tom, že jsou nejpřipravenější akceptovat nové obchodní modely, které s sebou přináší symbióza různých typů cloudů.

Privátní cloud vede, ale budoucnost je ve veřejném

Z hlediska struktury cloudových služeb v regionu střední Evropy nejvíce převládají služby privátního cloudu, kdy je cloudová infrastruktura spravována výhradně pro jednotlivou organizaci.

Z uživatelů privátní cloudy preferuje 53 % oslovených, významně více než cloudy veřejné s 19 %, u nichž jsou služby poskytovány po síti přístupné pro další subjekty. K využívání hybridního cloudu se hlásí 27 % oslovených firemních uživatelů cloudu.

Co se týče budoucích trendů v oblasti využívání různých typů cloudů, bude podle Jaroslava Huleje, obchodního ředitele společnosti Cloud4com, záležet na velikosti IT prostředí ve firmách:

Pro velké firmy z ranku TOP500 bude zřejmě vždy nejvýznamnější roli hrát privátní cloud, Nicméně hybridním cloudem mohou tyto společnosti řešit například disaster recovery lokalitu anebo požadavky na dočasný výkon .“

Větší část středně velkých firem bude používat veřejné cloudové služby různého typu s tím, že dříve nebo později bude pro ně privátní cloud minulostí,“ dodal Hulej s tím, že hybridní řešení pod něj dává smysl pro firmy, které provozují specifickou aplikaci. U malých firem podle něj dojde k plnému přesunutí aplikací do veřejných cloudů převážně typu SaaS.

Graf 1 - Využívání cloudových služeb

Intel - využívání cloudových služeb

Zdroj: Intel

Graf 2 - Struktura cloudových služeb

Intel - struktura cloudových služeb

Zdroj: Intel
Úvodní foto: © bloomua - Fotolia.com

Komentáře