Intel: 60 % českých uživatelů nikdy nezálohuje data z mobilních zařízení

Průzkum přinesl špatnou zprávu pro obsah telefonů a tabletů 60 % českých uživatelů - v případě ztráty zařízení zmizí v nenávratnu, protože nebude zálohován. V lepším případě pak zálohován bude, ale ne dostatečně často. Minimální doporučenou frekvenci dodržuje jen přibližně pětina uživatelů.

Intel: 60 % českých uživatelů nikdy nezálohuje data z mobilních zařízeníSpolečnost Intel zveřejnila výsledky průzkumu, jehož úkolem bylo zjistit, jakou pozornost věnují čeští uživatelé zachování svých dat v mobilních zařízeních. Šetření ukázalo, že příliš velkou ne. Ačkoliv více než pětina respondentů (22 %) již někdy přišla o svůj mobilní telefon (a spolu s ním i o data v něm uložená), 60 % z nich obsah svého telefonu nikdy nezálohuje. Ještě více, 67 %, nikdy nezálohuje data ve svých tabletech.

Mohou tak navždy přijít o své drahocenné vzpomínky: fotografie, videa a SMS korespondenci. Obě mobilní zařízení totiž mohou být snadno ztracena nebo odcizena,“ okomentoval výsledky alarmujícího průzkumu Martin Vařbuchta, manažer společnosti Intel.

V případě stolních a přenosných počítačů je situace o něco lepší, ale pořád je nezálohuje téměř třetina (30 %) respondentů.

Alespoň dvakrát do měsíce

Pokud uživatelé zálohují, často tak nečiní příliš často. Častěji než jednou za měsíc zálohuje v průměru pouze 12 % uživatelů, pravidelně každý den pouze 4 %. Množství dat ukládaných v mobilech, tabletech a počítačích přitom závratně stoupá. Zatímco před pěti lety lidé přišli v nejhorším případě o kontakty a SMS zprávy, dnes riskují ztrátu velmi osobních či dokonce intimních dat.

Podle Národního centra bezpečnějšího internetu (NCBI) je minimální frekvence zálohování závislá na způsobu využívání mobilního zařízení nebo počítače.

Pokud je využívané ke služebním účelům a data se neustále mění, zálohování musí probíhat denně. Domácí uživatelé by měli zálohovat týdně či alespoň každých 14 dní. Nejlepší je si pořídit bezpečnostní software či aktivovat v mobilu funkce, který zálohování či obnovu dat provádí automaticky,“ uvedl Jiří Palyza, ředitel NCBI. Takto často však zálohuje pouze pětina respondentů.

Co do způsobu zálohování, podle průzkumu je nejpreferovanější externí harddisk: data na něj ukládá více než polovina uživatelů počítačů, telefonů a tabletů. Do on-line úložišť v cloudu zálohuje zatím 12,4 % uživatelů. Pevný disk jako bezpečné úložiště doporučuje i NCBI.

Z průzkumu dále vyšlo najevo, že v případě ztráty mobilního zařízení běžní koncoví uživatelé nevyužívají programy, které dokáží smazat data na dálku. Pravděpodobně proto, že o nich nevědí. Reálně by je v případě ztráty využilo jen 18 % majitelů mobilních telefonů a 12 % majitelů tabletů.


Průzkum proběhl v červenci 2014 ve spolupráci s agenturou Mediaresearch. Formou on-line dotazníku odpovídalo 1006 českých uživatelů internetu .

Zdroj: Intel
Úvodní foto: © Aaron Amat - Fotolia.com

Komentáře