IDC: Západoevropský trh tiskových zařízení vykazuje přechod k dražším modelům

Zatímco počet prodaných zařízení poklesl o 2,6 %, tržby naopak vzrostly o 6,6 %. Mírný pokles přišel po delším obdobím kontinuálního růstu výsledků prodeje. Mezi výsledky jednotlivých trhů v regionu panovaly značné rozdíly.

IDC: Západoevropský trh tiskových zařízení vykazuje přechod k dražším modelůmSpolečnost IDC zveřejnila výsledky západoevropského trhu tiskových zařízení (tiskáren a multifunkcí) za druhý kvartál roku 2015. Celkem 4,79 milionu prodaných jednotek představuje meziroční pokles o 2,6 %, nicméně tržby vyrostly o 6,6 %, k čemuž přispěly zejména laserové modely.

Mírný pokles prodeje přišel po období růstu. Za rok 2014 vyrostl prodej tiskových zařízení v západní Evropě o 2,9, v letošním prvním čtvrtletí rostl o 2,6 %. Snížení výsledků ve druhém kvartálu zavinila menší poptávka po tiskárnách, jejichž prodej se propadl o 11,7 %, zatímco multifunkcí se prodalo stejně jako před rokem.

Multifunkce zároveň tvoří velmi výraznou část trhu (79,8 % ve druhém kvartálu 2015) a byla po nich vyšší poptávka. Například v laserovém segmentu poklesl celkový prodej meziročně o 5,5 %, ovšem laserové multifunkce zaznamenaly 2,5% růst – u barevných pak prodej rostl o 6,3 %, zatímco u černobílých mírně poklesl o 0,9 %.

Další rozdíl byl mezi A4 a A3 zařízeními. V prvním případě se prodej snížil o 2,9 %, zatímco u druhých naopak mírně vyrostl o 2,2 %. Nejlepšího výsledku dosáhl segment podnikových inkoustových multifunkcí, jejichž prodej meziročně vzrostl o 21,9 %.

Stagnace celkového trhu dále nevypovídá o významných rozdílech mezi trhy v jednotlivých státech regionu. Zatímco například v Belgii, Dánsku, Finsku nebo Irsku trhy vykázaly dvouciferný propad, v Rakousku nebo Španělsku trhy naopak dvouciferně rostly. Pozitivní výsledek hlásí i velké trhy v Německu a Francii, stejně jako v Nizozemsku.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © pab_map - Fotolia.com

Komentáře