IDC: Západoevropský trh tiskových zařízení se ve třetím kvartálu propadl o 6,7 %

Jedná se však o nižší pokles, než se očekávalo. Dál klesají prodeje jednoúčelových laserových tiskáren, západoevropské firmy však ve velké míře vyhledávají dražší modely inkoustových tiskáren.

IDC: Západoevropský trh tiskových zařízení se ve třetím kvartálu propadl o 6,7 %Společnost IDC uvádí, že prodej tiskových zařízení v západní Evropě zaznamenal ve třetím čtvrtletí 2018 meziroční pokles o 6,7 % na 4,8 milionu zařízení. To je však lepší výsledek, než jaký analytici původně očekávali.

Dobrou zprávu také je, že hodnota trhu se snížila jen o 2,1 %. IDC tento pozitivní výsledek přičítá pokračujícímu přesunu trhu směrem k rychlejším zařízením a také k modelům podporujícím barevný tisk ve formátu A3.

Trh drží multifunkční zařízení a dražší modely

IDC podotýká, že trhu s laserovými tiskárnami se nad očekávání dařilo, jelikož oslabil pouze o 1,2 %. Pokračuje však pokles prodejů jednoúčelových tiskáren, a to především v oblasti černobílého tisku, kde roste poptávka po multifunkčních zařízeních.

Trh inkoustových tiskáren se co do počtu prodaných zařízení propadl o 9 %, ovšem hodnota klesaly pomaleji. Analytická společnost uvádí, že došlo k oslabení poptávky po tiskárnách jak ze strany domácnostní, tak ze strany firem.

Firmy ovšem při nákupu nových zařízení častěji vyhledávají modely z vyšších cenových hladin, čímž zpomalují pokles hodnoty trhu. Hodnota segmentu podnikových inkoustových tiskáren navíc podle IDC ve třetím čtvrtletí 2018 prudce vzrostla.

Francouzský trh si připsal dvouciferný pokles

Z hlediska jednotlivých zemí IDC uvádí, že německý trh oslabil ve třetím kvartálu tohoto roku o 5,6 %. Silněji se propadla Francie, a to konkrétně o 15,2 %. Prodeje ve Velké Británii poklesly ve sledovaném období o 1,4 %.

Trh tiskových zařízení zaznamená za celý rok 2018 propad, a to především v souvislosti s přesunem do digitálu. Západoevropský trh však dál skýtá zajímavé příležitosti, protože tisk je pro spoustu firem i nadále důležitý,“ podotýká Phil Sargeant z IDC.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © tashatuvango - Fotolia.com

Komentáře