IDC: Západoevropský trh tiskových zařízení nenaplnil očekávání, poklesl o 4,9 %

Prodej tiskáren a multifunkcí v západní Evropě nadále klesá. Dobrý kvartál má za sebou Francie, naopak Spojené království pokračuje v dvouciferných propadech. Pozitivní zprávou je mírný růst poptávky po barevných multifunkcích formátu A4.

IDC: Západoevropský trh tiskových zařízení nenaplnil očekávání, poklesl o 4,9 %Společnost IDC ve své aktuální zprávě uvádí, že prodej tiskových zařízení (tiskáren a multifunkcí) v západní Evropě se ve třetím čtvrtletí 2019 propadl o 4,9 % na 4,6 milionu kusů. Hodnota trhu nicméně meziročně stoupla na 2,1 miliardy dolarů.

Černobílé lasery se propadly téměř o desetinu

Segment inkoustových tiskáren ve sledovaném oslabil o 4,2 %, klesala spotřebitelská i podniková poptávka. Povzbudivou zprávou nicméně je, že stoupá prodej zařízení formátu A3, což zbrzďuje pokles hodnoty segmentu.

V červených číslech skončil i segment laserových tiskáren. Ránu mu zasadil zejména 9,6% propad prodeje černobílých modelů. Klesla i poptávka po barevných tiskárnách, ačkoli o mírnějších 1,4 %. Roste však prodej barevných multifunkcí formátu A4.

Trh se od začátku roku nachází v útlumu, což naznačuje, že za celý rok 2019 skončí v mínusu,“ naznačuje Phil Sargeant z IDC. „Roční prodej doposud klesl o téměř 800,000 tiskových zařízení.“

Smíšené výsledky jednotlivých zemí

Analytici poukazují na to, že jednotlivé trhy v západní Evropě vykázaly smíšené výsledky. Zatímco německý trh se propadl o 6 % a potýká se s problémy ve všech segmentech, francouzský trh v třetím kvartálu vyrostl o 5,7 %.

Spojené království opět zaznamenalo dvouciferný pokles (konkrétně o 13,1 %); drobnou naději představuje rostoucí kategorie barevných multifunkcí formátu A4. Italský trh se po dvou pozitivních čtvrtletích propadl o 9,6 %.

Mírné oslabení o 2,1 % hlásí i španělský trh. IDC v této souvislosti poznamenává, že Španělsko bude jedinou zemí z „velké pětky“, jejíž trh tiskových zařízení za celý rok 2019 vykáže růst, byť o takřka zanedbatelné jedno procento.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © tashatuvango - Fotolia.com

Komentáře