IDC: Západoevropský trh softwaru roste díky cloudu a digitální transformaci

Trh vyrostl v prvním pololetí roku 2016 o 4,6 % na 48 miliard dolarů. O tento výsledek se postarala zejména řešení spojená s digitální transformací a nástupem třetí platformy. Příslušné segmenty vykazovaly silný dvouciferný růst.

IDC: Západoevropský trh softwaru roste díky cloudu a digitální transformaciZápadoevropský trh softwaru vykázal podle analytiků z IDC v prvním pololetí roku 2016 meziročního nárůstu o 4,6 % v konstantní měně. Celkové tržby za dané období dosáhly 48 miliard dolarů, přičemž IDC očekává, že celoroční tržby letos poprvé překonají částku 100 miliard dolarů.

Výmluvný je rozdíl mezi výsledky prodeje klasického a cloudového softwaru. Zatímco prodej on-premise produktů vyrostl je o 0,9 %, tržby poskytovatelů cloudového softwaru se zvýšily o 33,2 %. Podíl cloudových řešení díky tomu vyrostl na 14,7 % oproti 11,6 % z prvního pololetí roku 2015.

Klíčem k růstu je třetí platforma

IDC poukazuje na silný růst softwaru spojeného s digitální transformací, která je provázaná s nástupem třetí platformy. Šlo například o systémy pro dynamickou správu dat, podnikové sociální sítě, software pro sdílení a synchronizaci souborů, řešení pro síťovou infrastrukturu, softwarově definovaná úložiště nebo bezpečnostní řešení. Všechny tyto segmenty dosáhly více než 20% růstu.

Pracovní vzorce jsou v Evropě transformovány nástupem nových technologií, které umožňují, aby se řada pracovních úkonů dala vyřídit kdykoliv a odkudkoliv. To reflektuje i skutečnost, že aplikace pro spolupráci dosahovaly v Evropě během prvního pololetí dvouciferného růstu,“ uvedl Bo Lykkegaard z IDC s tím, že podobně silně rostly i další segmenty, například CRM systémy.

Do desítky největších softwarových hráčů se vešly jen dvě „domácí“ firmy, konkrétně SAP na čtvrtém místě a Dassault Systémes na sedmém. Zbytek tvořily firmy z USA v čele s Microsoftem, který v prvním pololetí držel 13,5% podíl, ale jeho celkové výsledky vykázaly pokles. SAP, VMware nebo Adobe naopak vykázaly dvouciferný růst a úplně nejlépe se dařilo Salesforce, které vyrostlo o 29 %.

Western European Top 10 Software Vendors, 1H16:

Výrobce

Tržní podíl v 1H16

1. Microsoft

13,5 %

2. IBM

7,4 %

3. Oracle

7,1 %

4. SAP

6,6 %

5. VMware

1,3 %

6. Adobe

1,2 %

7. Dassault Systemes

1,2 %

8. HPE

1,2 %

9. Salesforce.com

1,1 %

10. SAS

1,1 %

ostatní

58,5 %

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © Sergey Nivens - Fotolia.com

Komentáře