IDC: Výrobní podniky ve střední a východní Evropě zvýší investice do IT

Pro středo- a východoevropské výrobní podniky byl rok 2013 těžký. IDC tvrdí, že pro zlepšení pozice a své budoucnosti začínají více investovat do IT.

IDC: Výrobní podniky ve střední a východní Evropě zvýší investice do ITVýrobní podniky v České republice, Rumunsku, Maďarsku a Polsku se podle IDC dostaly se v předchozích letech do červených čísel. Kromě finanční a euro krize se na výsledku podepisuje i západoevropská konkurence.

Tlak na výrobce vedl k uvědomění, že musí upgradovat výrobu, lépe integrovat dodavatelské řetězce a zvážit nové modely byznysu i zdrojů a vylepšit vhled do výrobního procesu, uvádí IDC. V tom hrají zásadní roli investice do IT.

Podle nedávno vydaných analýz výdajů od IDC budou investice do IT ze stran výrobních podniků v roce 2017 o 21 % vyšší než v roce 2013. Odhad platí pro ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko.

Data dále ukazují, že kombinované IT výdaje výrobních firem z ČR a Polska v roce 2013 přesáhnou 2,7 miliardy dolarů. Nejdynamičtějším trhem s dvouciferným růstem IT výdajů je Rumunsko.

Nejrychleji v segmentu střední a východní Evropy poroste segment softwaru. Jeho hodnota v roce 2017 bude v porovnání s rokem 2013 o 27,7 % vyšší.

Automobilový segment má zůstat v odvětví nejrobustnější se 7% ročním průměrným růstem investic do high-tech elektronických komponent a vybavení (až do roku 2017).

Po téměř stagnujících předpokládaných celkových výdajích do IT napříč středoevropskými výrobními podniky v roce 2013 se výdaje v roce 2014 vrátí na atraktivní míry růstu, což podpoří produktivitu a pružnost dodavatelského řetězce výrobců v regionu,“ uvedl Martin Kuban, analytik IDC CEMA.

Mírně vyšší důvěra spotřebitelů vyústí v novou poptávku, což pomůže vytvořit lepší prostředí pro nasazení IT, které podpoří konkurenceschopnost a může pomoci usnadnit průběh těžkých období, které ještě pravděpodobně přijdou,“ dodal Kuban.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © arahan - Fotolia.com

Komentáře