IDC: Výrobní firmy v CEE se chystají investovat do systémové integrace a mobility

Podle IDC se výrobní podniky ve střední a východní Evropě budou muset zaměřit na efektivitu jako hlavní konkurenční výhodu. Pomoci jim můžete s dodávkami technologií třetí platformy.

IDC: Výrobní firmy v CEE se chystají investovat do systémové integrace a mobilityVýrobci v regionu CEE dospěli do fáze vysokých standardů kvality, ale těžko konkurují cenou. Jediným východiskem je pro ně podle IDC zvyšování efektivity.

To vyžaduje transformaci byznysu a nasazení nových IT strategií a nástrojů včetně 3. platformy – mobility, velkých dat, sociálních médií a cloudu.

Úspěch v transformaci bude odlišovat tržní lídry schopné konkurovat v globálním měřítku od jejich následovníků. Ti budou pod stálým tlakem nízkonákladových výrobců, uvádí IDC.

Podle studie IDC Manufacturing Insights musejí výrobci nadále používat tradiční metody optimalizace procesů, managementu kvality a snižování nákladů.

Současně však potřebují investovat do automatizace, systémové integrace, platforem pro spolupráci a prostředí, které umožní rychlejší rozhodování napříč organizační strukturou, uvádí analytici.

Podle IDC v porovnání s rozvinutými trhy vykazují středo- a východoevropské nedostatečné využití IT nástrojů a strategií.

IDC uvádí, že obchodní procesy, které mají dostatečnou IT podporu, nebo jsou plně automatizovány, budou odlišovacím prvkem v efektivitě, zvyšování kvality a snižování provozních nákladů.

Velkou výzvou bude pro výrobní podniky integrace řady samostatných aplikací, zastaralé on-premise infrastruktury a v některých případech i interně vyvinuté aplikace s omezenými možnostmi dalšího vývoje.

Obchodní potřeby výrobců v regionu CEE se neliší od těch jejich západoevropských protějšků,“ vysvětluje Martin Kubáň, lead research analyst v IDC CEMA, a dodává, že by je proto měli následovat a brát si je za příklad.

Co přinese blízká budoucnost?

Region střední a východní Evropy si bude muset ubránit pozici před náskokem západu. Západoevropští výrobci jsou podle IDC typicky vyspělejší a již zavedli modely efektivity pro zvýšení konkurenceschopnosti.  To spolu se standardy kvality a úsporami z rozsahu vytváří tlak na výrobní závody v CEE.

Z dotazování IDC vyplývá, že v následujících letech budou středo- a východoevropské výrobní podniky v IT investovat nejvíce do integrace existujících podnikových aplikací (44 %), mobilní vybavení (42 %) a plánování obchodu a provozu (41 %).

V dalších oblastech respondenti z řad výrobních podniků zmiňují automatizaci či ERP.

Zdroj: IDCKomentáře