IDC: Výrobci úložišť se ve střední a východní Evropě potýkají s výzvami ekonomiky

Trh storage v 1. čtvrtletí 2014 se v regionu střední Evropy a CIS propadl a stáhl celý region CEE meziročně 3,3 % níže.

IDC: Výrobci úložišť se ve střední a východní Evropě potýkají s výzvami ekonomikyTrh externích diskových úložišť ve střední a východní Evropě zaznamenal podle IDC ve 1. čtvrtletí 2014 pokles o 3,3 % na 203,65 milionu dolarů. Prodaná kapacita se zvýšila zhruba o 20 % na 163,0 PB.

Region střední a východní Evropy se podle IDC zřejmě potýkal s opožděnými negativními efekty ekonomické stagnace v roce 2013. Tyto trhy trpěly více než zbytek Evropy, tvrdí IDC. Geopolitické faktory včetně Rusko-Ukrajinské krize ještě více poškodily trh s dopady na Ukrajině, v Kazachstánu a dalších zemích subregionu CIS.

Na druhou stranu některé země vykázaly dvouciferný meziroční růst. Patří mezi ně Polsko, Rumunsko a Slovinsko, které částečně vyvážily pokles regionu.

Většina výrobců zaznamenala slabý kvartál. Ačkoliv si první tři výrobci – EMC, HP a IBM – udrželi své pozice, nedosáhli nejvyššího růstu.

EMC dokázalo růst o 2,9 % díky low-endovým systémům VNXe. HP bylo agresivní v midrange segmentu, ale ztratilo v entry-level segmentu, což mu způsobilo 3,3 % pokles.

Na rozdíl od předchozích čtvrtletí dosáhlo IBM úspěchu v high-endových systémech s projekty v Polsku a Rusku, potýkalo se však s prudkým poklesem produktové řady Storwize. Jeho celkový meziroční pokles prodeje přesáhl 20 %.

Nejlépe se dařilo HDS, které v regionu dosáhlo 33,2% meziročního růstu, jež plynul z prodeje unified storage systémů. Růstem se může chlubit také pátý NetApp. Ostatní hráči si vedli hůře než průměr trhu.

Kromě některých projektů veřejného sektoru vykázal region CEE poptávku především ze strany SMB, které investovalo do sjednocených řešení, zálohování a hybridních řešení kombinujících HDD a SSD, uvádí IDC.Zdroj: IDC
Úvodní foto: © ssidorov - Fotolia.com

Komentáře