IDC: Výdaje na IT v první půlce 2020 výrazně poklesnou kvůli koronaviru

Ještě v lednu analytici očekávali, že výdaje na IT letos porostou o 5 %, aktuální pesimistický scénář však hovoří o jen 1% růstu. Epidemie výrazně zasáhne do prodeje hardwaru.

IDC: Výdaje na IT v první půlce 2020 výrazně poklesnou kvůli koronaviruSpolečnost IDC uvádí, že zesilující krize spojená s epidemií koronaviru již citelně zasáhla trhy IT. Na základě datových ukazatelů z prvního čtvrtletí analytici odhadují, že v první polovině roku výrazně zpomalí zejména výdaje na hardware.

S problémy se podle IDC potýkají všechna odvětví ekonomiky včetně dodavatelských řetězců, obchodu a obchodního plánování. Nejpesimističtější scénář hovoří o 1% růstu výdajů na IT za celý rok 2020, dřívější prognóza přitom počítala s růstem o více než 4 %.

IDC zároveň dodává, že budoucí odhady budou s ohledem na vývoj situace v příštích několika týdnech spíše klesat než stoupat. Analytik Stephen Minton však podotýká, že situace je velmi proměnlivá a je tak těžké odhadovat, jak se bude trh IT vyvíjet.

Vzhledem k situaci musíme naše předpoklady neustále přehodnocovat. Pesimistický scénář není nejhorší scénář, nicméně reflektuje oslabení ekonomik i podnikových a spotřebitelských výdajů,“ uzavírá Minton.

Tabulka – Srovnání prognóz meziročního vývoje globálního HDP a výdajů na IT v roce 2020

Ukazatel

Lednová prognóza

Únorová prognóza

Pesimistický scénář

Globální HDP

2,4 %

2,0 %

1,4 %

Globální výdaje na IT

5,1 %

4,3 %

1,3 %

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © Mike Kiev - Fotolia.com

Komentáře