IDC: Výdaje na ICT v Evropě letos klesnou, nejhůře zasaženi budou dopravci

Výdaje evropských firem podnikajících v oblasti dopravy a osobních a spotřebitelských služeb se letos propadnou v dvouciferně. Mezi nejméně zasažená odvětví naopak patří zdravotnictví, státní správa a vzdělávání.

IDC: Výdaje na ICT v Evropě letos klesnou, nejhůře zasaženi budou dopravciSpolečnost IDC ve své aktualizované prognóze odhaduje, že evropské výdaje na IT (včetně softwaru, hardwaru a IT služeb) v roce 2020 klesnou o 4,7 % na 487 miliard dolarů. Na konci března přitom předpovídala mírný růst o 1,4 %.

Ač řada evropských zemí již uvolňuje pandemická opatření, podniky budou dle analytiků až do konce roku čelit významným problémům. Nejvíce zasažená odvětví – doprava a osobní a spotřebitelské služby – letos vykážou propad v průměru o 11,6 %.

Finanční ztráty utrpěly zejména letecké společnosti, které tak často byly nuceny přehodnotit své operační strategie. Silně negativní je i dopad na cestovní ruch a volnočasový průmysl včetně hotelů, restaurací, barů a hospod.

Pozitivní však je, že výdaje veřejného sektoru na IT v roce 2020 příliš nezpomalí. Vlády, vzdělávací instituce i poskytovatelé zdravotní péče se během koronavirové krize naučily spoléhat na moderní technologie k překonávání překážek.

Pandemie jako brána k novým technologiím

Během koronavirové krize se mnoho podniků muselo rychle přizpůsobil novému normálu,“ říká Andrea Minonneová z IDC. „Ve spoustě oblastí pomohly technologie – od učení na dálku a vzdáleného řízení aktiv až po automatizaci.“

Technologie jako AI, blockchain AR/VR či drony podle Minonneové pomohly podnikům uzpůsobit se na novou situaci. „Pandemie na jednu stranu přinutila podniky přiškrtit některé výdaje na IT, na druhou stranu dala prostor novým technologiím.“

Graf – Zasažení jednotlivých odvětví

Graf - Zasažení podle odvětví

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © borzaya - Fotolia.com

Komentáře