IDC: Výdaje na cloudová řešení pro vertikály v roce 2018 dosáhly 37,5 miliard dolarů

Globální výdaje na cloudová řešení v pěti největších vertikálách dosáhly dle IDC v minulém roce hodnoty 37,5 miliardy dolarů. V roce 2019 by měl trh stoupnout na 45,4 miliardy dolarů, přičemž všechna sledovaná odvětví zaznamenají dvouciferný růst.

IDC: Výdaje na cloudová řešení pro vertikály v roce 2018 dosáhly 37,5 miliard dolarůSpolečnost IDC uvedla, že celkové výdaje na cloudová řešení v pěti největších vertikálách se v minulém roce vyšplhaly na 37,5 miliardy dolarů. IDC do analýzy zahrnulo výdaje v oblasti zdravotnictví, veřejné správy, financí, malo- a velkoobchodu a výroby.

Zároveň předpovídá, že souhrnné výdaje vertikál na cloudová řešení v tomto roce stoupnou na 45,4 miliardy dolarů, přičemž nejvyšší růst výdajů zaznamenají oblasti financí, malo- a velkoobchodu a výroby.

Za růstem stojí především rychlá digitalizace odvětví jako jsou zdravotnictví, finanční služby a výroby, kde se z cloudových řešení stávají základní pilíře pro inovační strategie,“ vysvětluje seniorní viceprezident IDC Frank Gens.

Spojené státy se postaraly o tři čtvrtiny výdajů

IDC uvádí, že v roce 2018 tvořily Spojené státy téměř tři čtvrtiny trhu cloudových řešení pro vertikály. Nadprůměrný růst dle IDC zaznamenalo i Japonsko (54 %) a Čína (47 %), přičemž v roce 2019 by jejich tempo růstu mělo ještě zrychlit.

Z hlediska jednotlivých vertikál analytická společnost předpovídá, že nejsilnější meziroční nárůst mezi lety 2018 a 2019 zaznamená výroba a malo- a velkoobchod, ovšem zdůrazňuje, že dvouciferného růstu dosáhnou všechna odvětví.

Co se týče jednotlivých výrobců, největším prodejcem řešení v oblasti financí je podle IDC i nadále SAP, v oblasti zdravotnictví vedou společnosti athenaHealth a NTT Data. Ve výrobě se o prvenství přetahují Veeva Systems a Medidata.

V oblasti veřejné správy podle IDC dominují společnosti Lockheed Martin a Northrop Grumman, v malo- a velkoobchodu zase vládne NCR následované společností Shopify.

Tabulka – Globální výdaje jednotlivých vertikál v oblasti cloudu v roce 2018 a nárůst v roce 2019 (miliardy dolarů)

Vertikála

Výdaje na cloud 2018

Meziroč. změna 2019

Finance

7,3

22,8 %

Zdravotnictví

12,1

20,6 %

Výroba

3,6

26,3 %

Veřejná správa

8,4

17,3 %

Velko/maloobchod

6,1

24,6 %

Zdroj: IDC

Úvodní foto: kras99 @ Fotolia.com

Komentáře