IDC: V regionu EMEA po 15 kvartálech znovu rostly tržby z non-x86 serverů

Počet prodaných non-x86 serverů v regionu vyrostl na více než dvojnásobek, a to zejména díky dodávce zařízení postavených na architektuře ARM. Celkem trh serverů v regionu vyrostl meziročně o 6,3 % na 3 miliardy dolarů.

IDC: V regionu EMEA po 15 kvartálech znovu rostly tržby z non-x86 serverůPodle zprávy společnosti IDC má trh serverů v regionu EMEA za sebou příznivý první kvartál. Během tohoto období se v regionu prodalo 557 tisíc serverů za celkem 3 miliardy dolarů. V meziročním srovnání jde o 3,5%, resp. 6,3% růst.

Pokud by se růst vyjádřil v eurech, byl by 29,2%. Za tento rozdíl může trh „poděkovat“ sílícímu dolaru. Rychlejší růst tržeb oproti počtu prodaných jednotek je podle IDC znakem posunu poptávky směrem k silnějším konfiguracím.

Makroekonomické faktory zůstaly pozitivní a poptávku nesnížil ani fakt, že všichni velcí výrobci silně upravovali ceny, aby vyvážili vliv klesajícího eura. O růst se postaraly nové projekty v oblasti cloudu i relativně široká obnova infrastruktury na nejnovější generaci x86 čipů, zejména ve velkých podnicích,“ uvedl Giorgio Nebuloni, zástupce ředitele výzkumu IDC pro oblast infrastruktury

HP stále vede, CEE se stále propadá

Kromě zájmu o řešení postavená na architektuře x86 se poprvé po patnácti kvartálech zvýšily tržby ze severů v non-x86 segmentu, a sice o 2 % na 526,2 milionu dolarů.

Servery postavené na architekturách CISC a RISC zaznamenaly růst v jednotkách procent. Počet non-86 serverů prodaných v prvním kvartálu byl meziročně vyšší o 102,4 %, a sice díky dodání velkého množství serverů postavených na architektuře ARM.

Z regionálního hlediska se dařilo trhu v oblasti západní Evropy, kde došlo k 15,9% růstu, a také v oblasti Blízkého východu a Afriky, kde trh rostl o 10,7 %. Naopak v oblasti střední a východní Evropy došlo k poklesu o 14,9 %, přičemž na vině byly geopolitické faktory týkající se Ruska a Ukrajiny.

Co se týče rozdělení trhu mezi výrobce, zdaleka největším hráčem v regionu je HP s více než třetinovým (35,1 %) tržním podílem. Druhý Dell nedosahuje se svými 17,4 % ani poloviny. Regionální trojkou je IBM s 11,1% podílem a s jednocifernými podíly se do první pětice vešly ještě společnosti Lenovo a Cisco.

Graf - Vývoj tržeb v regionu EMEA podle typů serverů

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře