IDC: V regionu CEE rostou příležitosti v oblasti podnikové mobility

Rostoucí zájem o potenciál mobilních zařízení a aplikací, důležité součásti třetí platformy, má v blízké budoucnosti přinášet nové příležitosti pro systémové integrátory a implementační specialisty. České firmy jsou podle IDC konzervativní a nepřejí konceptu BYOD, raději svým zaměstnancům kupují zařízení samy.

IDC: V regionu CEE rostou příležitosti v oblasti podnikové mobilityPodle společnosti IDC roste v regionu střední a východní Evropy (CEE) počet příležitostí pro dodavatele řešení z oblasti podnikové mobility. Stále vyšší počet firem v regionu totiž IDC sahá po mobilitě coby nástroji pro zvýšení produktivity. Mobilní pracovní síla v regionu roste, firmy vypracovávají interní pravidla, implementují řešení pro správu mobilních zařízení a stále více se zajímají o aplikace.

IDC uvádí, že obzvlášť silný je tento trend v Polsku, Maďarsku, Rumunsku, ale také v České republice. V Rumunsku je nejvíce společností, které již mají vypracovanou strategii pro oblast mobility (36 %), v ostatních zemích je tento podíl nižší, ale roste. Trend podle IDC souvisí s masivním rozšířením chytrých mobilních zařízení v regionu, přičemž jejich pronikání do firemní sféry je podle analytiků nevyhnutelné.

„Mobilita je, společně s cloudem, velkými daty a sociálními sítěmi, základním pilířem třetí platformy. Mnoho firem může uspět, nebo zaniknout jen na základě efektivity jejich strategií pro mobilitu,“ upozorňuje ředitel výzkumu IDC Madalin Lazarescu.

Pochopit specifika

IDC upozorňuje, že způsoby využívání mobilních zařízení se mohou zásadně lišit napříč různými odvětvími. V některých podnicích bude jádro podnikové mobility představovat přístup k podnikovým systémům skrze telefony a tablety, zatímco jinde půjde o používání odolných zařízení pracovníky v terénu.

Podobně odlišné mohou být motivace pro zavedení mobilních zařízení. Například v oblastech maloobchodu a velkoobchodu bude cílem především zvýšení obratu, což se nedá říci například o segmentu veřejných služeb nebo o státních institucích. Snížení nákladů bude motivací například pro finanční sektor nebo obchodníky, ale ne už v oblastech telekomunikací nebo médií.

BYOD v českých firmách nekvete, preferují CYOD

IDC se ptalo společností na volbu partnera, který jim pomohl nebo by v budoucnu měl pomoci s implementací podnikové mobility. Všechny podniky na první místě uváděly mobilního operátora, na druhém místě se však odpovědi lišily. Velké podniky nad 1 000 zaměstnanců nejčastěji uváděly systémového integrátora, zatímco menší firmy by sáhly po specialistech na implementací.

Nejvyšší starost dělá regionálním podnikům zabezpečení a splnění legislativních požadavků. Česká republika vyšla v průzkumu jako země s nejkonzervativnějšími podniky z hlediska zavádění politiky BYOD (přineste si své zařízení), a to zejména z důvodu obav z horšího zabezpečení podnikových systémů. BYOD podle IDC podporuje 5 % českých podniků, zatímco přístup CYOD (vyberte si své zařízení) jich podporuje 20 %.

Co se týče mobilních aplikací, jde v regionu o stále ještě relativně mladé odvětví. Nicméně, 38 % dotázaných firem plánuje vyvinout nebo již vyvinulo alespoň jednu podnikovou aplikaci. IDC očekává, že do dvou let se tento podíl zvýší na 50 %. Nejčastěji se vyvíjejí aplikace, jejichž účelem je zlepšení komunikace se zákazníkem, zvýšení efektivity provozu nebo zvýšení spokojenosti zaměstnanců.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © bloomua - Fotolia.com

Komentáře