IDC: V prvním čtvrtletí letošního roku se nedařilo trhu přepínačů ani směrovačů

IDC zveřejnilo výsledky světového trh přepínačů a směrovačů za první čtvrtletí 2013. Pozitivní čísla přicházejí pouze z některých regionů.

IDC: V prvním čtvrtletí letošního roku se nedařilo trhu přepínačů ani směrovačůSvětový trh ethernetových přepínačů (druhé a třetí vrstvy) dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku podle IDC hodnoty 5,28 miliardy dolarů. Meziročně tak tento segment mírně rostl o 2,1 %, vůči předchozímu čtvrtletí si ale pohoršil o 7,6 %. O něco hůře na tom byl ve sledovaném období trh routerů, který meziročně klesl o 7,9 % a vůči předchozímu čtvrtletí dokonce o 13 %.

Trh přepínačů zaznamenal pozitivní výsledky v Číně, kde meziroční růst dosáhl 10,6 %. Dařilo se mu také ve střední a východní Evropě, kde se hodnota trhu meziročně zvýšila o 10,3 %.

V regionu Asie/Pacifik (vyjma Japonska) dosáhl růst 6,6 % a ve Spojených Státech 3,5 %. V západní Evropě klesl trh meziročně o 6,2 %, což je podle IDC částečně pozitivní výsledkem, neboť v posledních dvou čtvrtletích dosahoval pokles dvouciferných hodnot.

Hlavním tahounem trhu jsou především 10gigabitové ethernetové přepínače na druhé a třetí síťové vrstvě a obrat tohoto segmentu meziročně rostl o 12,9 % na 1,87 miliardy dolarů. Počet prodaných portů se ve stejném období zvýšil o 37,6 %.

Segment přepínačů na čtvrté až sedmé síťové vrstvě v prvním čtvrtletí 2013 klesl na obratu o 4,3 %. Podle IDC jde o první pokles po více jak třech letech.

I trh routerů v poklesu

Světový trh routerů meziročně klesl o 7,9 % a výsledky se výrazně lišily napříč regiony. Region Asie/Pacifik (vyjma Japonska) meziročně rostl o 4,2 % a v Severní Americe, střední a východní Evropě a Africe byl pokles mírný. Naopak v Japonsku, Latinské Americe a západní Evropě dosáhl meziroční pokles trhu routerů více než 20 %.

Z pohledu výrobců vévodí v prvním čtvrtletí 2013 trhu přepínačů na druhé a třetí síťové vrstvě Cisco s podílem 62,7 %. Výrobce si meziročně pohoršil z loňských 64,1 % a polepšil z 61,4 % vůči předchozímu čtvrtletí. V segmentu 10 GbE přepínačů dosáhlo Cisco podílu 66,7 %.

S velkým odstupem za Ciscem následuje druhé HP a třetí Alcatel-Lucent. Čtvrté místo patří Juniperu a pátým největším výrobcem je Dell.

Top pět výrobců switchů v prvním čtvrtleti 2013 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: Allied Telesis

Komentáře