IDC: Už každý pátý firemní IT projekt nejde přes IT oddělení

Kde u zákazníka hledat rozpočty na IT projekty? IDC upozorňuje na rostoucí trend investic do IT, na nichž se nepodílí firemní IT oddělení, případně o něm ani neví. Téměř polovinu firemních projektů v loňském roce přinejmenším financovali obchodní manažeři a až na pětině se IT oddělení nepodílelo vůbec.

IDC: Už každý pátý firemní IT projekt nejde přes IT odděleníManažer, který ve firmě zastává pozici CIO, by již ze svého titulu měl mít kompletní přehled o IT oddělení a pohybu peněz s ním spojených. Podle výzkumu společnosti IDC to však přestává být pravda.

Naopak, ve společnostech podle IDC významně roste vliv obchodních manažerů na rozhodování o investicích do IT a řada nových technologických řešení je ve firmách zajišťována, aniž by o tom byl CIO vůbec informován.

Toto „stínové IT“ může podle závěrů IDC fungovat jako významný zdroj inovativních a efektivních řešení, ovšem zároveň oslabuje rozhodující pravomoc IT ředitelů a může díky němu docházet k porušování bezpečnostních požadavků.

Už není sám, kdo to umí

S nástupem nových informačních technologií třetí platformy, jež jsou uživatelsky přívětivé a jednoduché na ovládání, dostali obchodní manažeři více odvahy aktivně se zapojit do rozhodovacích procesů ohledně využití IT v rámci firmy.

Podle IDC financovali obchodní manažeři v loňském roce 46 % technologických projektů, přičemž téměř 20 % projektů nebylo vůbec podpořeno z rozpočtu IT.

Nová doba, kdy zaměstnanci sdílejí soubory prostřenictvím volně dostupných aplikací, komunikují přes sociální sítě, používají vlastní zařízení, a firemní data nejsou na serveru ve sklepě, nýbrž v cloudu, znamená nutnost mnohem aktivnějšího postoje CIO, a to zejména proto, že tyto nové způsoby přinášejí i nová rizika, jichž si nekvalifikovaní pracovníci ani manažeři nemusejí být vědomi.

Vytvořením nových komunikačních kanálů vzniká více příležitostí k úniku informací a infiltrací malware. Zároveň může docházet k porušování předpisů a nařízení týkající se například ochrany osobních údajů,“ uvádí Dalibor Šidlo, country manager společnosti IDC pro Českou republiku a Slovensko.

CIO by proto měli přejít ze své pasivní role a věnovat se rozvoji vnitřní politiky a kontrolních mechanismů v rámci společnosti. Jedná se o obdobnou situaci, jakou jsme již měli možnost zaznamenat v oblasti BYOD.“

Zmíněné „stínové IT“ je způsobeno řadou faktorů, jakými jsou například rostoucí zaměření IT dodavatelů na byznysové uživatele, vyšší požadavky obchodních manažerů na rychlost poskytování IT služeb nebo schopnost obchodního vedení vést a realizovat své vlastní technologické projekty.

Stínové IT však podle IDC není výzvou jen pro CIO, nýbrž i pro finanční ředitele. CFO by měli společně s CIO vyhodnocovat efektivitu investic do IT a kontrolovat dodržování daných předpisů a nařízení, aby bylo zajištěno účinné fungování v rámci celé společnosti.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © nyul - Fotolia.com

Komentáře