IDC: Trhy SSD a pevných disků do roku 2025 čeká solidní dvouciferný růst

Dodávky petabajtových průmyslových HDD by měly do roku 2025 růst v průměru o 18,5 % ročně, poptávka po SSD discích pak o 7,8 % ročně. Výrazně přitom bude stoupat dodávaná kapacita na jednotku.

IDC: Trhy SSD a pevných disků do roku 2025 čeká solidní dvouciferný růstSpolečnost IDC zveřejnila novou prognózu pro globální trhy HDD a SSD úložišť. Ačkoli oba trhy poznamenala pandemie covidu-19, analytici neztrácí optimismus a naznačují, že poptávka po úložištích zůstává v řadě průmyslových segmentů silná.

Celosvětové dodávky petabajtových průmyslových HDD disků by v prognózovaném období 2020-2025 měly růst v průměru o 18,5 % ročně. Průměrná kapacita na jednotku se bude podle odhadů zvyšovat v průměru o 25,5 % ročně.

Zatímco trh s klientskými HDD pokračuje v dlouhodobém poklesu, pandemie krátkodobě zvýšila poptávku po určitých typech disků, zejména po mobilních HDD a HDD s optimalizovanou kapacitou,“ říká Edward Burns z IDC.

Zájem o HDD bude stabilní

IDC odhaduje, že poptávka po HDD ze strany poskytovatelů cloudových služeb a provozovatelů hyperškálovatelných datacenter zůstane do konce roku 2025 silná; měla by růst v průměru o 31 % ročně.

Zájem o petabajtová HDD v letošním roce zůstane podle analytiků solidní. Společnost rovněž vylepšila prognózu pro klientské pevné disky – poptávku po nich žene vzhůru zejména potřeba práce a studia z domova.

Dodávaná kapacita SDD poroste dvouciferně

Podobně jako HDD disky, i trh SDD úložišť těží z trendů home office a distančního vzdělávání, které zvýšily poptávku po PC. Vedle toho analytici zaznamenali i vyšší poptávku po SSD ze strany podniků, které ve velké míře investují do cloudu i tradičního IT.

Pandemie urychlila potřebu transformace; díky tomuto trendu vzrostla poptávka po SSD celosvětově,“ popisuje Jeff Janukowicz z IDC s tím, že většina dlouhodobých trendů navíc zůstala nedotčena, což nahrává širšímu přijímání SSD až do konce prognózovaného období.

Analytická společnost odhaduje, že dodávky SSD v období 2020-2025 porostou v průměru o 7,8 % ročně, tržby by pak měly stoupat v průměru o 9,2 % ročně na 51,5 miliardy dolarů v roce 2025.

Dodávaná kapacita by v prognózovaném období měla růst v průměru o 33 % ročně, přičemž IDC očekává, že v dlouhodobém horizontu bude na poli SSD disků pokračovat cenová eroze.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Gordon Bussiek - Fotolia.com

Komentáře