IDC: Trh WLAN produktů v regionu EMEA pokračoval ve stagnaci

Nepříznivý kurz eura a čekání na produkty druhé vlny standardu 802.11ac způsobily ve třetím kvartálu 2015 pokles trhu o 5,5 %. HPE a Aruba si však meziročně polepšily o 17 %.

IDC: Trh WLAN produktů v regionu EMEA pokračoval ve stagnaciSpolečnost IDC uvedla, že trh WLAN produktů v regionu EMEA vykázal ve třetím kvartálu 2015 meziroční pokles hodnoty o 5,5 %. Hlavní příčinou jsou podle analytiků nepříznivý kurz eura vůči dolaru společně s nestabilní politickou a ekonomickou situací v některých oblastech regionu.

Segment podnikových produktů vykázal meziroční pokles hodnoty o 0,9 %. Kromě výše uvedených příčin zde IDC uvádí i vliv nejistoty týkající se tzv. druhé vlny 802.11ac. Podnikové přístupové body podporující tento standard tvořily ve třetím kvartálu 64 % trhu z hlediska tržeb a 33 % z hlediska počtu prodaných jednotek. Tyto podíly se podle IDC budou v průběhu roku 2016 dále zvyšovat.

Spotřebitelské přístupové body ve třetím kvartálu vygenerovaly v meziročním srovnání o 9,3 % nižší tržby. Zařízení podporující standard 802.11ac se na celkových spotřebitelských tržbách podílely ze 27 %, tedy o poznání méně než v podnikové sféře.

13,2% pokles trhu v oblasti CEE

Pokles trhu podnikových WLAN produktů se ve třetím kvartálu vyhnul pouze oblasti západní Evropy, kde se tržby meziročně zvýšily o mírná 2,3 %. Celkový trh (podnikových a spotřebitelských) produktů v oblasti střední a východní Evropy se propadl o 13,2 % vlivem propadu ruského trhu.

Lídrem trhu WLAN produktů v regionu EMEA zůstává Cisco se 48,6% tržním podílem. Druhé HPE (včetně Aruby) si meziročně polepšilo o 17 % a jeho podíl díky tomu povyrostl o 1,2 procentního bodu na 14,3 %. Trojkou regionálního trhu zůstal Ruckus s bezmála 7% podílem. Čtvrtá a pátá skončily společnosti TP-Link a Ubiquiti.

Graf - Vývoj tržních podílů výrobců WLAN produktů

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © bagpereira - Fotolia.com

Komentáře