IDC: Trh virtuální a rozšířené reality v našem regionu poroste o 133 % ročně

Co rok, to více než zdvojnásobení obratu. Tak bude podle prognózy společnosti IDC vypadat vývoj trhu VR/AR v regionu střední a východní Evropy do roku 2021. Nadvláda virtuální reality a spotřebitelů má vydržet jen do roku 2018, poté začnou hrát prim podniky.

IDC: Trh virtuální a rozšířené reality v našem regionu poroste o 133 % ročněSpolečnost IDC očekává, že trh virtuální (VR) a rozšířené (AR) reality v regionu střední a východní Evropy čeká v roce obrat ve výši 471 milionů dolarů. To by představovalo úctyhodný 262% nárůst oproti roku 2016, kdy trh dosáhl dodnoty 130 milionů dolarů.

Tím však dobré zprávy nekončí. IDC předpovídá, že do roku 2021 poroste trh průměrně o 133 % ročně a na konci toho období dosáhne hodnoty 9 miliard dolarů. Hlavní podíl na tom budou mít spotřebitelé, ale význam komerčního sektoru má narůstat s každým rokem.

IDC uvádí, že již nyní lze v rámci regionu najít řadu úspěšných případových studií nasazení rozšířené reality ve vertikálách. Nemusíme přitom chodit daleko – v České republice již například fungují AR brýle v rámci velkoobchodu a tištěné učebnice biologie odkazují na 3D modely v telefonech.

Zvrat přijde s rokem 2019

Na druhou stranu však stále platí, že pokud jde o vyspělost a rozšíření těchto technologií, technicky složitější rozšířená realita pokulhává za tou virtuální a komerční sektor za tím spotřebitelským. Toto však má platit jen do roku 2019, kdy IDC očekává masivnní nástup rozšířené reality do komerční sféry.

IDC dále uvádí, že hlavní komerční příležitosti nabídnou segmenty maloobchodu, zdravotnictví, vzdělávání a veřejných služeb, u kterých se očekává nejvyšší průběžný nárůst investic. Pozadu však nemají zůstat ani segmenty průmyslu a logistiky.

A abychom nezapomněli na spotřebitele, hlavní příležitost bude stejná jako doposud – hry a zábava. IDC uvádí, že obrat VR a AR v této kategorii má ve sledovaném období do roku 2021 růst bezmála o 230 % ročně.

Graf – Prognóza průměrného ročního růstu ve vybraných vertikálách v období 2017-2021

IDC - růst VR/AR ve vertikálách

sestupně: maloobchod, zdravotnictví, vzdělávání, veřejné služby, logistika, ostatní

Zdroj: IDC
Úvodní foto: Ericsson

Komentáře