IDC: Trh tiskových zařízení v regionu CEE mírně vyrostl, přesto jej porazí digitalizace

Analýza IDC hovoří o 1,9% meziročním nárůstu prodeje tiskáren a multifunkcí v regionu střední a východní Evropy za rok 2016, poprvé po pěti letech. Má se však jedna o ojedinělý jev a na dlouhodobé prognóze, která počítá s pozvolným poklesem, se nic nemění.

IDC: Trh tiskových zařízení v regionu CEE mírně vyrostl, přesto jej porazí digitalizacePodle nejnovější zprávy společnosti IDC se za rok 2016 v regionu střední a východní Evropy (CEE) prodalo bezmála 5,4 milionu tiskových zařízení (tiskáren a multifunkcí) v hodnotě 1,4 miliardy dolarů. To představuje mírné 1,9% zvýšení oproti roku 2015 a zároveň první meziroční růst od roku 2011.

Pokrok nezastavíš... alespoň ne na západě

IDC však ihned dodává, že tento pozitivní výsledek neznamená, že se trh vzpamatoval a čeká ho růst. Dlouhodobá prognóza zůstává nezměněna a prodej tiskových zařízení má klesat, zejména na rozvinutých trzích v regionu.

Očekáváme celkový pomalý pokles trhů v rozvinutých zemích jako je Česká republika nebo Polsko, podobný jako v západní Evropě nebo USA,“ uvedla vedoucí výzkumu Ilona Stankeová z IDC CEMA.

Na druhou stranu však budou stále existovat růstové oblasti, zejména v segmentech pokročilých chytrých multifunkcí nebo modelů s nízkými náklady na tisk,“ dodala.

Hlavním důvodem tohoto poklesu má být pokračující digitalizace podnikových procesů a s ní spojený pokles potřeby tisknout dokumenty na papír. Prodej tiskových zařízení podle IDC v příštích letech poroste pouze v Rusku a ostatních členech SNS.

To je dobře patrné z níže umístěného grafu srovnávajícího vývoj prodeje tiskových zařízení v SNS a zbytku regionu. Z něj je vidět výrazný propad východních trhů spojený především s konfliktem na východní Ukrajině i dlouhodobý trend pozvolného poklesu v západní části regionu.

Multifunkce jako vstupní zařízení pro digitalizaci

IDC v rámci studie dále zjišťovalo, jaké jsou priority podniků při nákupu tiskového zařízení. Nepřekvapí, že na prvním místě byla cena samotného hardwaru, těsně za ní pak následovala schopnost oboustranného tisku a možnost skenování.

Analytici dodávají, že tiskové zařízení přestává být v kontextu digitalizace vnímáno jen jako výstupní, ale také jako vstupní zařízení – pomyslný most mezi „papírovým“ a digitálním světem. Z tohoto důvodu roste význam možnosti skenování do mailu, cloudu nebo podnikových systémů. Seznam dalších priorit následuje níže.

Graf – Vybrané priority při pořizování tiskového zařízení v SNS a zbytku regionu CEE

 

Shora: rychlost tisku, náklady na stránku, možnost barevného tisku, značka, bezdrátová konektivita, spotřeba energie, možnosti tisku ve formátu A3, dostupnost alternativních náplní, rychlost vytištění první strany, možnost tisku z mobilních zařízení, možnost faxování, možnost tisku z cloudu, vestavěné bezpečnostní řešení

Zdroj: IDC

Graf – Prognóza vývoje prodeje tiskových zařízení v SNS a zbytku regionu CEE

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © pab_map - Fotolia.com

Komentáře