IDC: Trh tiskáren v regionu CEE se ve 2. čtvrtletí propadl o 13 %

Nepříznivý výsledek druhého kvartálu IDC spojuje s ukrajinským konfliktem a omezením obchodu mezi EU a Ruskem.

IDC: Trh tiskáren v regionu CEE se ve 2. čtvrtletí propadl o 13 %Kvartální zpráva společnosti IDC o trhu tiskáren v regionu střední a východní Evropy (CEE) za druhé čtvrtletí roku 2014 hovoří o propadu prodeje o 19 % a tržeb o 13 %. V regionu se za sledované období prodalo 1,37 milionu tiskáren za celkem 383 milionů dolarů.

Trh reagoval negativně zejména na konflikt na Ukrajině. Zde se prodej tiskáren propadl o 60 %, v Rusku pak o 15 %. Přestože v jiných segmentech často vidíme odlišnou situaci v regionu střední Evropy, u tiskáren to neplatí. V Polsku a České republice se prodeje tiskáren rovněž propadly o dvouciferná procenta.

Inkoust míří do podniků

Inkoustové tiskárny zaznamenaly 15,1% pokles počtu prodaných jednotek, ale jen 0,9% pokles tržeb, což podle IDC poukazuje na strategii výrobců prodávat spíše zařízení kategorií midrange a high-end.

Segment inkoustových zařízení zároveň prochází změnou zaměření z levných tiskáren pro spotřebitele na dražší modely určené do podnikové sféry. Tomu odpovídá i skutečnost, že u tiskáren s cenou nad 100 dolarů rostl prodej i tržby, zatímco u zařízení do 100 dolarů se prodej propadl více než o pětinu.

Trhu inkoustových tiskáren dominovalo HP se 40,8% podílem, následované Canonem (35,6% podíl) a Epsonem (15,6% podíl).

U laserových tiskáren pak poklesl prodej o 20 % a tržby o 15 %. Černobílá zařízení stále tvořila drtivou (92%) většinu prodaných zařízení. Během čtvrtletí IDC sledovalo pokračování posunu směrem k zařízením s vyšší rychlostí tisku a k multifunkcím.

I segment laserových tiskáren vedlo HP s 35,7% podílem. Druhý byl Samsung (17,6% podíl) a třetí Canon (13% podíl).

Infografika – Srovnání prodeje tiskáren za posledních pět kvartálů

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře