IDC: Trh tenkých klientů v regionu EMEA je na pětiletém minimu

Trhy v Evropě se propadly, pouze na Blízkém východě a v Africe se tenkým klientům dařilo. Západoevropský trh se propadl hůře než za finanční krize v roce 2009.

IDC: Trh tenkých klientů v regionu EMEA je na pětiletém minimuTrh tenkých klientů v regionu EMEA vykázal ve druhém kvartálu 2015 meziroční propad prodeje o 17,7 % na 385 tisíc jednotek, což je podle analytiků společnosti IDC nejhorší výsledek za posledních pět let.

V oblasti západní Evropy se trh propadl dokonce o 19,2 %, což je podle IDC ještě horší výsledek než během finanční krize v roce 2009. Trh v eurozóně roste jen mírně a tato situace podle analytiků příliš nemotivuje podniky k nákupu nového hardwaru.

Prudký pokles poptávky v západní Evropě, způsobený téměř rok trvajícím poklesem kurzu eura vůči dolaru, negativně ovlivnil dovoz tenkých klientů a oddálil okamžik, kdy se trh vzpamatuje,“ uvedl analytik IDC Oleg Sidorkin.

Západ se letos vrátí k růstu, východ později

IDC však vzhledem ke stabilizaci kurzu obou měn očekává, že západoevropský trh do konce roku dosáhne jednociferného růstu. Totéž neplatí pro střední a východní Evropu, kde má trh klesat až do konce roku.

Ruský trh totiž představuje 50 % celé oblasti a výsledky tamní ekonomiky mají podle IDC držet trh pod hladinou minimálně do druhého kvartálu 2016.

Jedinou oblastí, kde se tenkým klientům dařilo, tak byla MEA (Blízký východ a Afrika). Tento trhu však bude podle IDC mít potíže s udržením růstu ve druhém pololetí, a to i vlivem mimořádně dobrých výsledků ve třetím kvartálu roku 2014.

Graf - Vývoj trhu tenkých klientů v regionu EMEA

 

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © improvize - Fotolia.com

Komentáře