IDC: Trh spotřebního materiálu v regionu CEE poklesl během 1. pololetí o 6,4 %

Odvětví tradiční výrobců náplní nebo náhradních náplní bylo i během prvního pololetí pod tlakem levných produktů z Asie.

IDC: Trh spotřebního materiálu v regionu CEE poklesl během 1. pololetí o 6,4 %Podle zprávy společnosti IDC došlo v regionu střední a východní Evropy během 1. pololetí roku 2014 k 6,4% meziročnímu poklesu trhu tiskového spotřebního materiálu. Prodej inkoustových náplní pak za stejné období zaznamenal 9,2% pokles, což je podle IDC v souladu s celkovým poklesem zájmu o inkoustová zařízení, zejména ve spotřebitelském segmentu.

Dalším klíčovým trendem je podle IDC rostoucí výskyt nových kompatibilních náplní a klonů, které svou nízkou cenou konkurují tradičním výrobcům. Tyto produkty, které na místní trhy přicházejí z Asie, hrají v regionu čím dál větší roli.

Tradiční místní výrobci náhradních náplní se snaží rozšířit své produktové portfolio, aby si udrželi příjmy. OEM výrobci pak propagují zařízení nebo systémy, které slibují nižší náklady na stránku (například HP InkAdvantage nebo Epson Ink tank), případně nabízejí základní tiskové služby nebo služby spravovaného tisku, aby si udrželi své příjmy ze spotřebního materiálu,“ uvedla Ilona Stankeová z IDC CEMA.

Infografika – Rozdělení spotřebního materiálu podle zdroje

 

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © krabata - Fotolia.com

Komentáře