IDC: Trh sítí v regionu EMEA vykazuje rozdílné výsledky v dílčích segmentech

Zatímco oblast switchů zaznamenala v prvním pololetí 2016 pokles výsledků o 6,7 %, segment routingu zůstal na výsledcích z předchozího roku a WLAN produkty vyrostly o 6,3 %. Celkově trh vykázal mírný růst o 3,8 %.

IDC: Trh sítí v regionu EMEA vykazuje rozdílné výsledky v dílčích segmentechTrh podnikových sítí v regionu EMEA vykázal za první pololetí 2016 meziroční pokles obratu o 3,8 %. Analytici z IDC, která tyto údaje přinesla, zároveň upozorňují na velmi rozdílný vývoj v hlavních třech segmentech – switchích, routerech a bezdrátových (WLAN) produktech.

Ethernetové switche, které představují velkou většinu trhu, vykázaly za první pololetí meziroční pokles o 6,7 %. V případě routerů byly výsledky v meziročním srovnání takřka totožné, zatímco v případě WLAN produktů trh vyrostl o 6,3 %.

Switche hlásí růst 40Gb a 100Gb zařízení

V případě tohoto segmentu došlo ve druhém kvartálu ke zlepšení výsledků, jež podle IDC nutí k mírnému optimismu do dalších období. Cisco zaznamenalo během prvního pololetí pokles výsledků, ale pořád zůstává jasným lídrem, za kterým s velkým odstupem následuje HPE. Společně tyto dvě firmy držely 68 % trhu.

Západní Evropa tvořila v prvním pololetí 70 % celkového trhu v regionu EMEA. V oblastech CEE a MEA došlo podle IDC k poklesu výsledků vlivem situace v Rusku a na Ukrajině a také nepříznivých cen ropy, které měly dopad na trhy na Blízkém východě.

Z technického hlediska IDC upozorňuje na silný kombinovaný růst zařízení podporujících 40Gb a 100Gb ethernet. V prvním pololetí se výsledky meziročně zlepšily o 34,2 % a podobným tempem má růst pokračovat i v dalších kvartálech.

Huawei zdvojnásilo své výsledky v routingu

Hegemonie Ciska je ještě jasnější v oblasti routingu, kde podíl výrobce napříč trhy pohybuje okolo 75 %. Druhé Huawei však v meziročním srovnání dosáhlo bezmála zdvojnásobení výsledků a buduje si na trhu stále pevnější pozici.

Celkový výsledek segmentu se v meziročním srovnání nezměnil. V kategorii SOHO sice došlo ke 7,1% zvýšení výsledků oproti prvnímu pololetí roku 2015, ale to bylo vyrušeno poklesem v segmentu střední třídy. Prodej v nejvyšší kategorie byl prakticky stejný jako o rok dříve.

Bezdrátové ovladače ustupují cloudu

V oblasti bezdrátových řešení došlo ke změnám vlivem akvizice Aruby ze strany HPE a převzetí Ruckusu společností Brocade. Cisco zaznamenalo pokles tržního podílu o 3 body na 46 %, zatímco HPE se díky akvizici dostalo na 12 %.

Z geografického hlediska se dařilo trhům v západní Evropě, které celkově vyrostly o 7,9 %, zatímco oblast Blízkého východu a Afriky vyrostla o 3 %. Střední a východní Evropa vykázala prakticky stejné výsledky jako v prvním pololetí roku 2015 vlivem slabého ruského trhu.

Prodej bezdrátových ovladačů v prvním pololetí poklesl o 7,4 %, což IDC přikládá rostoucímu zájmu o bezdrátovou infrastrukturu, která je spravovaná prostřednictvím cloudového prostředí.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Silvano Rebai - Fotolia.com

Komentáře