IDC: Trh serverů ve střední a východní Evropě se v Q1 propadl o desetinu

Analytická společnosti IDC zveřejnila výsledky trhu serverů ve střední a východní Evropě za první čtvrtletí 2013.

IDC: Trh serverů ve střední a východní Evropě se v Q1 propadl o desetinuV prvním čtvrtletí letošního roku se podle IDC ve střední a východní Evropě (CEE) prodalo 70 168 serverů v celkové hodnotě 348,09 milionu dolarů.

Při srovnání s předchozím rokem tak šlo o 10,9% propad v kusech a 12,9 % méně v příjmech. Hlavním důvodem se podle analytiků staly nepříznivé ekonomické podmínky a špatné výsledky segmentu non-x86 serverů, kterým se nedařilo ani v předchozích dvou čtvrtletích.

Mezi hlavní iniciativy firem pro nákup serverů analytici řadí konsolidaci, snižování nákladů a virtualizaci. Z tohoto důvodu pokračovalo upevňování pozice x86 serverů, které v prvním čtvrtletí tvořily 80,3 % trhu. Meziročně příjmy z jejich prodeje poklesly pouze o 9,5 %, zatímco výrobci non-x86 serverů zaznamenaly propad ve výši 24,5 %.

Z první trojky rostl jen Dell

Pozici jedničky patří z pohledu příjmů suverénně HP s 37,2% tržním podílem, i přesto, že zaznamenalo dvojciferný propad. Druhému IBM příjmy klesly meziročně též dvouciferně a připadlo na něj 25,7 % celkových příjmů.

Třetí Dell dokázal navýšit svůj tržní podíl, protože utržil o 11,9 % více než loni. Ostatním výrobcům patřilo 25,2 % trhu.

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře