IDC: Trh serverů v regionu CEE poklesl během druhého kvartálu o 10 %

Ukrajinský konflikt, absence velkých projektů a cloud, to jsou podle IDC příčiny propadu středo- a východoevropského trhu serverů.

IDC: Trh serverů v regionu CEE poklesl během druhého kvartálu o 10 %Trh serverů v regionu střední a východní Evropy (CEE) pokračoval podle zprávy společnosti IDC i ve druhém kvartálu 2014 v poklesu.

V meziročním srovnání se v regionu prodalo o 8,2 % méně serverů za o 10 % nižší celkovou částku, konkrétně 72 828 jednotek za 349,9 milionu dolarů.

IDC tento vývoj přisuzuje trendu konsolidace IT infrastruktury. Řada organizací v regionu začíná využívat cloudových služeb, díky čemuž nepotřebují tolik vlastních serverů. To je zvlášť patrné v kategorii non-x86 serverů, které se propadly meziročně o 32 %, zatímco jejich x86 protějšky pouze o 4,4 %.

Dalším faktorem je ukrajinský konflikt, ovšem nelze na něj svést vše. Například i trhy v Polsku, Maďarsku a České republice si pohoršily o dvouciferná procenta. Podle IDC za tím stojí absence velkých projektů.

IDC však zůstává optimistické ohledně dalšího vývoje. V příštích kvartálech očekává zvýšenou poptávku vzhledem k dosluhování starších zařízení a ukončení podpory Windows Server 2003.

Graf – Meziroční srovnání prodeje serverů v regionu CEE

 

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře