IDC: Trh pracovních stanic vyrostl ve třetím čtvrtletí o 7,6 %

Samotný segment stolních pracovních stanic dosáhl stejných výsledků jako ve třetím čtvrtletí 2013. Vévodí mu HP a Dell, daleko před zbytkem pelotonu.

IDC: Trh pracovních stanic vyrostl ve třetím čtvrtletí o 7,6 %Světový trh certifikovaných pracovních stanic dosáhl ve třetím kvartálu 2014 7,6% meziročního růstu při prodeji bezmála 931 000 jednotek. Trh roste již šest kvartálu v řadě, přičemž druhé čtvrtletí letošního roku přineslo zatím nejvyšší růst ve výši 12 %. Údaje pocházejí z pravidelné zprávy společnosti IDC.

Z geografického hlediska se výrobcům pracovních stanic nejvíce dařilo v regionu Blízkého východu a Afriky, kde trh rostl o 39,3 %. Dvouciferně rostl i trh v Jižní Americe, a to o 31,6 %. Význam těchto regionů je však marginální, neboť tvoří 3,2 %, resp. 2,7 % globálního trhu. Naopak velké trhy ve Spojených státech a západní Evropě, které tvoří 39,2 %, resp. 25,1 % světového trhu, rostly meziročně o 6,7 %, resp. 2,1 %.

U trhu pracovních stanic se očekává pokračování celkového růstu. Poptávku po těchto zařízeních jako alternativách k PC žene jejich výkon, grafické schopnoti a spolehlivost,“ uvedl k výsledkům Ebenezer Obeng-Nyarkoh, analytik IDC.

Stolní pracovní stanice si vedly stejně jako před rokem

Segment stolních pracovních stanic, zahrnující zařízení typu all-in-one, blade, rack i tradiční desktopy, zaznamenal stejné výsledky jako ve třetím čtvrtletí roku 2013.

Jedničkou v této oblasti je HP s 45,8% podílem, následované druhým Dellem s 36,6 % a třetím Lenovem s 11,7 % podílem. Pětici největších výrobců uzavírají Fujitsu a NEC s jednocifernými podíly.

Graf – Vývoj podílů největší výrobcí stolních pracovních stanic

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: Dell

Komentáře