IDC: Trh podnikových sítí v regionu EMEA vstoupil do roku 2016 poklesem o 6,8 %

Trhu se nedařilo vlivem výpadku poptávky v segmentu switchů. Ten měl na svědomí náš region CEE, zejména pak jeho východní část. V případě switchů a přístupových bodů se dařilo prodeji novějších zařízení podporujících 40Gb a 100Gb ethernet, resp. standard 802.11ac.

IDC: Trh podnikových sítí v regionu EMEA vstoupil do roku 2016 poklesem o 6,8 %Trh podnikového síťového hardwaru v regionu EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika) vykázal v prvním kvartálu 2016 pokles o 6,8 %. Podle údajů společnosti IDC je na vině slabší prodej switchů, které představují největší ze tří segmentů trhu. Hodnota prodaných routerů a bezdrátových produktů naopak mírně vzrostla.

Trh podnikových sítí v regionu EMEA v roce 2015 stagnoval poté. Technologické a ekonomické faktory jsou dost silné na to, aby v roce 2016 vrátily trh k růstu, ale očekáváme velmi různé výsledky na jednotlivých národních trzích,“ uvedl analytik IDC Peter Košinár.

Daří se 40Gb a 100Gb switchům

Pokud však má trh letos růst, bude muset napřed vyrovnat ztrátu z prvního kvartálu. Příjmy z routerů a bezdrátových produktů sice vyrostly o 2,4 %, resp. 2,3 %, ale příjmy z nejdůležitějšího segmentu switchů se propadly o 10,3 %.

Za propad switchů mohou výsledky ve střední a východní Evropě, zejména v Rusku a na Ukrajině. IDC však očekává, že se tento segment v dalších kvartálech vrátí k růstu. Silný růst podle analytiků zaznamenaly switche s 40Gb a 100Gb ethernetem. Lídry segmentu jsou Cisco a HPE se společným podílem přesahujícím 69 %.

Prodej SOHO routerů a AP podporujících 802.11ac

V oblasti routerů se silně dařilo zařízením kategorie SOHO, tedy těm určeným pro malé kanceláře. Příjmy z nich vyrostly o 7,6 %, tedy několikanásobně více než celý segment. Cisco je hegemonem tohoto trhu v regionu EMEA s podílem pohybujícím se okolo 75 %. Na druhém místě s uctivým odstupem následuje Huawei, na třetím pak OneAccess.

V oblasti přístupovým bodů rostl prodej zařízení podporujících standard 802.11ac, která již tvořila bezmála 67 % všech tržeb, což je o poznání více než 45 % v prvním kvartálu roku 2015.

Trhy v západní Evropě a oblasti MEA rostly, jen náš region CEE vlivem situace na ruském trhu poklesl o 9 %. I v tomto segmentu je lídrem Cisco s přibližně 45% podílem následované HPE se 13 % a Ruckusem s 8 %.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Silvano Rebai - Fotolia.com

Komentáře