IDC: Trh PC ve střední a východní Evropě zažil nejhorší rok ve své historii

Trh se propadl již třetí rok za sebou, tentokrát o více než čtvrtinu ve srovnání s rokem 2014. Regionální výsledky zhoršuje situace ve východní Evropě, zatímco středoevropské trhy mají stabilizační vliv. Nejpozději ve druhém pololetí letošního roku se má situace začít zlepšovat.

IDC: Trh PC ve střední a východní Evropě zažil nejhorší rok ve své historiiPodle zprávy společnosti IDC zažil trh PC v regionu střední a východní Evropy (CEE) nejhorší rok ve své historii. V roce 2015 se v regionu prodalo 13,7 milionu počítačů, což je o 26,2 % méně než v roce 2014. Trh vykázal dvouciferný propad výsledků již třetí rok v řadě.

IDC uvádí, že loňský rok byl pro výrobce mimořádně těžký, přičemž jedním z hlavních faktorů bylo přesycení distribučních kanálů levnými zařízením s operačním systémem Windows with Bing z roku 2014. Výrobci tak měli potíže dostat do distribuce vyšší počet nových zařízení.

Čtvrtinový propad u spotřebitelů i podniků

Propad trhu se projevil v obou hlavních segmentech. Prodej spotřebitelských PC se v roce 2015 meziročně snížil o 27,6 % a prodej podnikových PC o 23,9 %. V tomto případě se podle IDC projevil i „XP efekt“ roku 2014, kdy podniky nahrazovaly PC se starým nepodporovaným systémem Windows XP.

IDC propad trhu přisuzuje východní části regionu, tedy Rusku a zemích SNS, ale také nepředvídatelným pohybům měnových kurzů. Ve východní části regionu navíc dochází k vysoké inflaci, což snižuje kupní sílu spotřebitelů a osekává podnikové rozpočty. Jak ale uvádí programová ředitelka IDC Nikolina Jurisicová, že bude líp.

V roce 2016 očekáváme zpomalení meziročního propadu trhu. Ekonomické podmínky ve východní Evropě budou i nadále působit negativně, ale lepší skladové zásoby a stabilní ekonomická situace ve střední Evropě zmírní celkový výsledek,“ uvedla Jurisicová s tím, že ve druhém pololetí letošního roku by se trh mohl stabilizovat.

Pokles trhu obvykle vede ke konsolidaci a trh PC v regionu CEE v roce 2015 nebyl výjimkou. První tři výrobci (Lenovo, HP a Asus) společně drželi 56,5 % trhu oproti 51,9% podílu v roce 2014.

Zdroj: IDCKomentáře