IDC: Trh PC v ČR rostl dvouciferně, v EMEA dosáhl nejsilnějšího růstu od roku 2014

Trh tradičních počítač (desktopů, notebooků a pracovních stanic) dosáhl ve druhém čtvrtletí 2018 pozitivního meziročního růstu o 4,1 %, český trh rostl dvouciferně.

IDC: Trh PC v ČR rostl dvouciferně, v EMEA dosáhl nejsilnějšího růstu od roku 2014Pravidelná zpráva analytické společnosti IDC informuje o 4,1 % růstu trhu počítačů v regionu EMEA na 16,6 milionu kusů. Komerční segment rostl dokonce o 8,6 % s tím, jak dochází k očekávané obnově zařízení. Spotřebitelský segment však mírně meziročně klesl o 0,8 %. Za stabilitu vděčí podle analytikům herním PC a prodejům počítačů „zpátky do škol“.

Dodávky notebooků začaly opět růst, když se meziročně zvýšily o 4,7 %. Pohání je poptávka po mobilitě v komerční sféře. Desktopy zaznamenaly zlepšení o 2 % a zvýšily se druhý kvartál v řadě, také díky komerční sféře.

Region střední a východní Evropy (CEE) stále roste a překonává očekávání, když se meziročně zvýšil o 6,4 %. IDC bez bližšího upřesnění uvádí, že Česká republika byla mezi trhy s dvouciferným růstem (také Rusko a Maďarsko).

K nárůstu v CEE došlo ve spotřebitelském i komerčním sektoru. Naopak dvouciferný propad postihlo Polsko, Baltské země a Ukrainu kvůli nedostatku velkých projektů a nadměrným skladovým zásobám.

Celkový trh s PC v regionu CEMA (střední a východní Evropa, Blízký východ a Afrika) zaznamenal meziroční růst o 6,1 %, což je podle analytiků ve shodě s očekáváním.

V západní Evropě rostl trh celkově o 2,9 %, z toho notebooky vykázaly zdravý nárůst o 4,2 % díky poptávce po mobilitě ve firmách.

Drží se také trh desktopů, který stagnuje již druhé čtvrtletí po sobě. Dodávky komerčních tradičních PC v západní Evropě vzrostly o výrazných 9,2 % a zvýšily se v laptopech i desktopech.

Zpátky do škol a nasazení Windows 10 ve firemním prostředí od středných po velké podniky pohání v tomto kvartálu komerční sektor,“ uvedl Liam Hall, výzkumný analytik IDC.

Očekávaná obnova zařízení po posledním velkém cyklu obnovy z roku 2014 kvůli konci podpory Windows XP spolu s narůstajícími bezpečnostními obavami výrazně přispěly k celkovému výkonu trh,“ dodal.

Spotřebitelský trh PC v západní Evropě klesl meziročně o 5,6 % v důsledku pokračující saturace trhu. Rostoucí poptávka po gamingu a silné prodeje „zpátky do škol“ přispěly k stabilnějšímu výkonu tohoto trhu.

HP drží první příčku

Podle IDC pokračuje konsolidace tradičního trhu PC. Top tři výrobci rostli a navyšovali svůj podíl i ve druhém čtvrtletí. Dohromady drží 64 % trhu co do dodaných kusů proti 61 % ve stejném kvartálu před rokem.

Pozici číslo 1 si udrželo HP, které meziročně rostlo o 11 % a navýšilo svůj podíl na 28,3 %. Dařilo se mu v noteboocích a docela i desktopech.

Druhé Lenovo (včetně Fujitsu) si při 3,4 % růstu zajistilo druhou příčku a stabilní podíl 22,2 %. Dařilo se mu spíše v komerční sféře.

Třetí Dell dosáhl nejvyššího růstu o 15,3 % a podařilo se mu navýšit tržní podíl na 13,5 %. Pomohly tomu silné výsledky v komerční sféře doprovázené slušnými prodeji spotřebitelům.

Acer skončil čtvrtý s 9,1 % podílem na trhu a meziročním mírným růstem o 2,7 %. Toho se mu podařilo dosáhnout po třech čtvrtletí poklesů.

Pátý Asus zaznamenal výrazný propad dodávek o 20,5 %. Podle IDC se mu nedaří v západní Evropě ani na Blízkém východě a v Africe. V našem regionu CEE však dokázal slušně růst v oblasti notebooků.

Tab.: Top 5 výrobců tradičních PC v tisících kusů, EMEA

Top 5 výrobců tradičních PC v tisících kusů, EMEA

Zdroj: IDC Quarterly PCD Tracker (PC Pivot) EMEA předběžé výsledky, Q2 2018, červenc 2018
Úvodní foto: © Saklakova - Fotolia.com

Komentáře