IDC: Trh mobility ve střední a východní Evropě čeká do roku 2020 mírný, ale stabilní růst

Hodnota trhu se v období 2016-2020 podle IDC zvýší ze 60,9 miliardy dolarů na 64,7 miliardy. Výrazně porostou investice v segmentech bankovnictví, pojišťovnictví a průmyslu, nasycený spotřebitelský sektor bude spíše stagnovat.

IDC: Trh mobility ve střední a východní Evropě čeká do roku 2020 mírný, ale stabilní růstNová prognóza společnosti IDC předpokládá, že trh mobility ve střední a východní Evropě (CEE) zažije v období 2016-2020 stabilní mírný růst o 1,4 % ročně. Celková hodnota trhu má v tomto období vyrůst ze 60,9 miliardy dolarů na 64,7 miliardy.

Největší část trhu budou během sledovaného období představovat služby zajišťující konektivitu, byť jejich podíl bude průběžně mírně klesat. Hardware má představovat 36 % trhu, přičemž půjde především o telefony a notebooky.

Příležitosti hledejte v bankách a průmyslu

Software má činit necelé 1 % celkové hodnoty, ale zároveň má dosahovat nejvyššího růstu, konkrétně 15 % ročně mezi lety 2016 a 2020. Podniky budou podle IDC investovat především do mobilních aplikací, ale také do platforem pro jejich vývoj.

Největší příležitosti bude podle IDC nabízet segment bankovnictví. Příslušné organizace budou zaprvé patřit mezi největší investory, zadruhé pak mají své investice zvyšovat o 6,1 % ročně. Dalšími výraznými investory budou organizace ze sektorů maloobchodu, průmyslu a služeb.

IDC dále předpokládá výrazný růst investic v oblasti pojišťovnictví a těžebního průmyslu, konkrétně o více než 5 % ročně. Spotřebitelský segment je podle analytiků naopak nasycený a jeho růst se odhaduje na skromných 0,8 % ročně.

Malí do hardwaru, velcí do softwaru

Pokud jde o velikost firem, nejmenší organizace s 1 až 9 zaměstnanci se podle IDC postarají o 84 % celkových investic do mobility. Největší firmy nad 1 000 zaměstnanců naopak vykáží nejvyšší růst průběžných investic, konkrétně o 5,4 % ročně.

Malé a střední firmy se budou podle analytiků zaměřovat spíše na hardware a služby, zatímco velké podniky, které již jsou vybaveny dostatkem zařízení, budou více utrácet za software, aby zúročily své předchozí investice.

IDC dodává, že region CEE má ve sledovaném období růst o něco pomaleji než celkový globální trh mobility, přičemž řada trhů na úrovni států má stagnovat. Výraznou výjimkou má být ruský trh, který se má stát nejrychleji rostoucím v regionu při průměrném nárůstu investic o 2,8 % ročně.

Graf – Prognóza růstu investice ve vybraných vertikálách

 

sestupně: bankovnictví, těžební průmysl, pojišťovnictví, státní zpráva, zpracovatelský průmysl, ostatní

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © ra2 studio - Fotolia.com

Komentáře