IDC: Trh IT ve střední a východní Evropě čeká do roku 2020 zdravý růst

Investice do hardwaru, softwaru a služeb mají podle IDC vyrůst mezi lety 2017 a 2020 o 8 miliard dolarů. Příležitosti hledejte výhradně v komerční sféře, spotřebitelé budou podle analytiků utrácet stále stejně.

IDC: Trh IT ve střední a východní Evropě čeká do roku 2020 zdravý růstReselleři v regionu střední a východní Evropy (CEE) se podle nové prognózy společnosti IDC nemusejí obávat o své živobytí. Kombinovaný regionální trh hardwaru, softwaru a služeb má v roce 2017 dosáhnout hodnoty 62,58 miliardy dolarů, přičemž do roku 2020 má vyrůst na 70,58 miliardy.

Hitem bude infrastruktura, implementace a podpora

Hlavním segmentem má zůstat hardware, který bude tvořit přibližně 60 % trhu. Velký podíl na tom mají mít spotřebitelé nakupující mobilní zařízení, IDC však zároveň hovoří o stabilním růstu podnikové infrastruktury, o který se postarají především telekomunikační společnosti.

V podnikovém segmentu IDC očekává silný růst služeb, konkrétně o 19 % mezi lety 2017 a 2020. Nejvyšší poptávka má být po službách implementace a podpory, přičemž největší část investic bude pocházet z finančního sektoru.

V oblasti softwaru IDC očekává nejvyšší investice do aplikací, nejvyšší růst (o 5 % ročně) však předpokládá v segmentu softwaru pro systémovou infrastrukturu. O celou třetinu investic do softwaru se mají ve sledovaném období postarat průmyslové společnosti.

Pokud jde o podnikové služby, jejích podíl na celkovém trhu má být marginální (okolo 5 %). Většinou těchto služeb využívá veřejný sektor a firmy ve finančních a telekomunikačních vertikálách, IDC však očekává, že jejich využívání poroste i ve zdravotnictví.

Investice v retailu stabilně porostou

IDC uvádí, že o největší objem investic v regionu CEE se v roce 2017 postará telekomunikační sektor – tyto firmy mají investovat celkem 8,67 miliardy dolarů.Další v pořadí mají být finanční sektor (7,12 miliardy), průmysl (6,78 miliardy) a veřejný sektor (5,55 miliardy). Nejvyšší nárůst investic pak analytici očekávají v oblasti maloobchodu (o 5,4 % ročně do roku 2020).

Pokud jde o velikost organizací, 60 % celkových investic má pocházet od velkých podniků nad 500 zaměstnanců. Střední firmy (100-499 zaměstnanců) se postarají o 20 % investic a malé podniky (do 100 zaměstnanců) o 14 %.

Velmi malé firmy se mají na celkových investicích sice podílet jen ze 4 %, ale IDC u nich předpokládá silný růst, konkrétně o 18,6 % mezi lety 2017 a 2020. Spotřebitelé mají ve sledovaném období utrácet prakticky stejně jako doposud, jejich „příspěvek“ má růst jen o promile ročně.

Graf – Predikovaný růst IT investic ve vybraných sektorech

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře