IDC: Trh internetu věcí ve střední a východní Evropě v roce 2017 čeká růst o pětinu

Nová prognóza analytiků z IDC počítá se silným růstem trhů hardwaru, softwaru a služeb spojených s internetem věcí ve střední a východní Evropě. Zatímco v roce 2017 má trh dosáhnout hodnoty 12 miliard dolarů, v roce 2021 to má být již 21 miliard.

IDC: Trh internetu věcí ve střední a východní Evropě v roce 2017 čeká růst o pětinuSpolečnost IDC představila velmi pozitivní předpověď vývoje trhu internetu věcí v regionu střední a východní Evropě (CEE). V roce 2017 má tento segment zaznamenat více než 20% růst na 12 miliard dolarů, přičemž do roku 2021 má hodnota trhu vyrůst na 21 miliard dolarů zahrnující příjmy za hardware, software, služby a konektivitu.

Firmy ve střední a východní Evropě v rostoucí míře nasazují internet věcí a mnoho dalších má naplánované investice na nejbližší období. Náš nedávný průzkum ukázal, že se oblast CEE stává velmi zajímavým trhem pro tuto transformativní technologii,“ uvedl vedoucí výzkumu IDC Milan Kálal.

Hlavními zákazníky budou dopravci a výrobci

Internet věcí bude i v příštích letech doménou vertikál. Nejvyšší regionální investice v roce 2017 mají podle IDC přijít z oblasti dopravy (2,6 miliardy dolarů), průmyslu (2,2 miliardy) a veřejných služeb (1,3 miliardy).

Spotřebitelský segment se má v letošním roce postarat o obrat ve výši 1,1 miliardy dolarů a horizontální B2B trh (kam spadají například chytrá auta nebo chytré budovy) o 900 milionů dolarů. V roce 2021 však bude tento žebříček vypadat jinak.

IDC předpovídá, že investice do internetu věcí v příštích letech nejrychleji porostou v oblasti pojišťovnictví (o 38,9 % ročně), v horizontálních segmentech (o 31,4 %) a stavebnictví (o 28,1 %). Pozice spotřebitelského segmentu má naopak růst pomaleji a klesnout ze čtvrté na pátou příčku.

Poroste hardware, software i služby 

Z hlediska technologií se o největší část obratu postarají hardware a služby. V prvním případě půjde především o čidla a moduly propojující koncové body se sítí, ve druhé oblasti pak budou podle IDC dominovat instalační služby a služby spojené se správou obsahu a údržbou.

Pokud jde o software, nejrychleji rostoucími segmenty se má v příštích letech stát horizontální software (o 38,2 % ročně), analytický software (o 28,1 %) a bezpečnostní software (22,7 %). Co se týče bezpečnosti, příjmy výrobců z příslušného hardwaru mají růst o podobně silných 19,3 % ročně.

Český trh směřuje k hodnotě 2,3 miliardy dolarů 

Největším trhem v regionu bude během sledovaného období Rusko, jehož trh má v roce 2021 dosáhnout hodnoty 9,4 miliardy dolarů. Na druhém a třetím místě mají podle IDC dosahovat Polsko a Česká republika s hodnotou 5,8 miliardy, resp. 2,3 miliardy dolarů v roce 2021.

IDC očekává, že hlavními odbytišti pro internet věcí na všech třech trzích budou vertikální odvětví dopravy a průmyslu. Na třetím místě se v Rusku bude pohybovat oblast veřejných služeb, zatímco v ČR a Polsku to má být horizontální trh.

Graf – Rozdělení trhu podle segmentů

IDC IoT CEE 2017

po řádcích zleva: monitorování přepravy, výrobní provoz, chytré přenosové soustavy, správa výrobních prostředků, chytré domácnosti, ostatní

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © bakhtiarzein - Fotolia.com

Komentáře