IDC: Trh internetu věcí ve střední a východní Evropě se do roku 2020 zdvojnásobí

Zatímco v letošním roce IDC očekává investice ve výši 11,2 miliardy dolarů, v roce 2020 to má být již 24 miliard. Největší využití najde internet věcí v logistice, výrobě a veřejných službách, trojciferný růst se však očekává i v celé řadě dalších vertikál včetně maloobchodu nebo pojišťovnictví.

IDC: Trh internetu věcí ve střední a východní Evropě se do roku 2020 zdvojnásobíSpolečnost IDC ve své nové prognóze uvádí, že v regionu střední a východní Evropy dojde za celý rok 2016 k investicím do internetu věcí ve výši 11,2 miliardy dolarů. Tato částka zahrnuje hardware, software, služby a konektivitu. Trh má následně růst přibližně o pětinu ročně a v roce 2020 má dosahovat hodnoty 24 miliard dolarů.

Hlavními vertikálami, ve kterých se bude letos v regionu investovat, budou podle IDC přeprava a výroba, přičemž v obou případech má jít o částku okolo 2,3 miliardy dolarů. Třetí hlavní oblastí budou veřejné služby, ve kterých má dojít k investicím v celkové výši 1,2 miliardy dolarů. Nejčastějšími podobami využití internetu věcí mají být:

  • Sledování přepravy – Technologie RFID, GPS, GPRS a GIS mají přispět k vytvoření inteligentního a připojeného systému pro sledování pohybu vozidel a přepravovaných zásilek. Systém bude stát na výměně informací a komunikaci v reálném čase prostřednictvím bezdrátových sítí, satelitů a dalších kanálů.
  • Výrobní procesy – V tomto odvětví bude docházet k využívání nejrůznějších připojených čidel a kamer k tomu, aby spolu mohly „mluvit“ jednotlivé části automatizované výroby (přístroje, roboti, dopravníky a další), vyměňovat si informace, a dosahovat tak lepší a efektivnější součinnosti.
  • Chytré rozvodné sítě – Čidla umožní dodavatelům energie měřit a optimalizovat provoz tak, aby se dosáhlo vyšší účinnosti, bezpečnosti a spolehlivosti celé sítě. Jejich nasazení povede například k automatizaci rozvodných stanic. Do celkových investic se počítají i čidla umístěná u odběratelů.

Nejvíce peněz podle IDC poteče v období 2016-2020 do segmentu dopravy. Kromě výše uvedené trojice se pro internet věcí najde uplatnění i v oblasti chytrých domácností, plynové soustavy, pojišťovnictví nebo připojených aut. IDC ve všech těchto případech hovoří o trojciferném růstu investic během sledovaného období. Trojciferný růst mají vykázat i sektory stavebnictví, maloobchodu a několik dalších.

Trh internetu věcí v regionu CEE nabírá obrátky podobně jako v jiných oblastech po celém světě. V posledních letech se internet věcí dostává do hledáčku podniků, státních institucí i dalších organizací, stejně jako o něj jeví zájem spotřebitelé,“ uvedl Milan Kálal, programový ředitel IDC CEMA pro internet věcí.

Očekáváme, že internet věcí bude během roku 2016 šplhat vzhůru žebříčkem priorit organizací v regionu CEE, neboť začnou mít lepší povědomí o návratnosti takových investic. Počet reálných nasazení poroste s tím, jak budou organizace směřovat k digitální transformaci s internetem věcí jako klíčovou součástí tohoto procesu,“ dodal Kálal.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © kubais - Fotolia.com

Komentáře