IDC: Trh externích úložišť v regionu CEMA vykázal po šesti letech pokles hodnoty

Tržby výrobců za rok 2015 byly o 10 % nižší než v roce 2014, přičemž hlavní příčinou poklesu byla situace na ruském trhu. Česká republika naopak patřila k trhům, které vykázaly mírný růst.

IDC: Trh externích úložišť v regionu CEMA vykázal po šesti letech pokles hodnotyAčkoliv šlo v předchozích letech z hlediska trhů externích úložišť o jeden z nejrychleji rostoucích regionů, v roce 2015 se trh v oblasti CEMA (střední a východní Evropa, Blízký východ a Afrika) meziročně propadl o 10 %.

Hodnota prodaných řešení za celý rok klesla pod dvě miliardy dolarů. Počítáno v eurech však trh meziročně vyrostl o 7 %. Údaje přinesla nejnovější zpráva společnosti IDC.

Celková prodaná kapacita se ve srovnání s rokem 2014 zvýšila o 27 %. Pokud jde o kategorie úložišť, nejhůře si vedla čistě disková pole, jejichž prodaná hodnota se ve srovnání s rokem 2014 ztenčila o 24 %, zatímco tržby z hybridních řešení zůstaly na stejné úrovni. Flashová pole naopak zaznamenala slibný růst o 103 %.

Český trh externích úložišť mírně rostl

Pokud jde o jednotlivé státy, nejhůře si vedlo Rusko. Tamní trh zaznamenal v roce 2015 meziroční propad o 18 % a podle IDC byl hlavním „viníkem“ celkového vývoje v regionu.

Ostatní státy ve střední a východní Evropě naopak vykazovaly mírný nárůst tržeb výrobců, a to zejména na vetších trzích v Polsku, Rumunsku, ale také v České republice.

Rozložení trhu mezi výrobci v regionu CEMA zůstalo v roce 2015 prakticky totožné jako o rok dříve. EMC, HPE a IBM společně držely 67% podíl, byť se jejich společné příjmy meziročně snížily více než celkový trh.

Hlavně se rychle vzpamatovat...

Vzhledem k tomu, že většina faktorů způsobujících pokles trhu není spojena s nějakou radikální změnou v používání úložišť, IDC očekává, že se trh v krátkém až středním horizontu vrátí k růstu, a to v důsledku rostoucí poptávky po datacentrech,“ uvedla analytička IDC Marina Kostova, ale přidala následující varování:

Pokud se však trh do roka nevzpamatuje, dá tím příležitost novým výrobcům a technologiích, jako jsou cloud, SDS, konvergovaná řešení, komoditizace hardwaru nebo kontejnerová virtualizace, které zde zakoření a výrazně omezí potenciál růstu tradičních úložišť a jejich současných předních výrobců.“

Graf - Rozdělení trhu podle použitých disků

 

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © ssidorov - Fotolia.com

Komentáře